Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Artystyczna wizja lądowania MLS na MarsieJuż od dłuższego czasu wyjątkowo dokładniej przyglądamy się misji tego nowego i niezwykłego łazika marsjańskiego. Ta misja jest bardzo wyjątkowa. Wszystkie dotychczasowe misje łazików były w zasadzie rekonesansowymi. Niewielkie pojazdy posiadały nieliczne i w zasadzie proste detektory a ich możliwości badania powierzchni były dość ograniczone. Za to niezwykle skutecznie przetestowały wszystkie rozwiązania, tak by szansa powodzenia Misji Curiosity była jak największa. Przypomnijmy tylko, że aż 2/3 wszelkich misji do planet misji kończy się niepowiedzeniem. Każda misja jest eksperymentalna. I choć tak samo jest i tym razem, to przynajmniej wiadomo jak zabrać się za ten temat. Jak do tej pory wszystko idzie bardzo dobrze. Jak więc łazik osiądzie na Marsie? Szóstego sierpnia tego roku, około godziny 07:31 CEST, łazik MSL Curiosity powinien wylądować na Marsie, wewnątrz krateru Gale. Procedura lądowania będzie składać się z kilku etapów, które nastąpią w przeciągu zaledwie siedmiu minut. Niedawno JPL opublikowała nagranie opisujące proces lądowania łazika MSL Curiosity.
Misja łazika marsjańskiego MSL Curiosity rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku. W chwili obecnej (24 czerwca 2012 roku) łazik znajduje się w przestrzeni kosmicznej - trwa zbliżanie do Czerwonej Planety. Od listopada dokonano kilku manewrów trajektorii lotu, dzięki czemu udało się bardziej precyzyjnie wyznaczyć elipsę lądowania MSL - w chwili obecnej przewiduje się jej rozmiary na 7x20 km.
MSL wejdzie w atmosferę marsjańską 6 sierpnia. W ciągu zaledwie siedmiu minut prędkość z ponad sześciu kilometrów na sekundę do zera. Będzie to bardzo dynamiczny proces, wymagający dopracowanego oprogramowania i udanego przeprowadzenia kolejnych etapów przejścia przez atmosferę. Na sam koniec lądowania zostanie przeprowadzona nowatorska procedura użycia platformy rakietowej "sky-crane", która umieści łazik na powierzchni Marsa. O tych siedmiu minutach opowiadają członkowie zespołu wejścia w atmosferę i lądowania łazika MSL Curiosity.