Zdjęcia menażerii Plutona - NASA, Teleskop HubblePo raz kolejny HST udowadnia jak bardzo astronomia potrzebuje tego typu narzędzi jak kosmiczne teleskopy. Ciągle odwlekana emerytura Teleskopu Hubble'a wychodzi nauce na dobre, ale z braku promów staje się to nieuniknione. Sam Teleskop jak widać do końca pracuje bez wytchnienia.
Zespół astronomów korzystających z NASA / ESA Hubble Space Telescope odkrył piąty księżyc na orbicie karłowatej planety Pluton.
Jego wielkość ocenia się na 10 do 25km a kształt ocenia się na nieregularny. Księżyc ma krążyć po kołowej orbicie o średnicy 95tys. Km leżącej w tej samej płaszczyźnie co orbity pozostałych księżyców.
"Księżyce tworzą serię starannie zagnieżdżonych orbity, trochę jak rosyjskie lalki", powiedział Mark Showalter z Instytutu SETI w Mountain View, USA, lider zespołu naukowego, który odkrył nowy księżyc.
Odkrywcy księżyca P5 sią zaintrygowani że tak mała planeta może mieć tak wiele swoich satelitów. To kolejna zagadka do rozwikłania w zakresie ewolucji układów planetarnych. Najbardziej prawdopodobna teoria przewiduje, że wszystkie księżyce są skutkiem zderzenia z innym obiektem Pasa Kuipera miliardy lat temu.
Największy księżyc Plutona, Charon, został odkryty w 1978 roku. Obserwacje Hubble'a w 2006 roku odkryły dwa dodatkowe małe księżyce Nyks i Hydra. W 2011 roku inny księżyc, znany jako P4, został znaleziony w danych Hubble'a.
Tymczasowo S/2012 (134340) 1, lub P5, ostatni księżyc został wykryty w dziewięciu oddzielnych zestawów zdjęć wykonanych przez Wide Field Camera Hubbl’a 3, 26, 27 i 29 czerwca oraz 7 i 9 lipca 2012.
New Horizons, sonda kosmiczna NASA, jest obecnie w drodze do Plutona z jej szybkiego przelotu zaplanowanego na rok 2015 powrócą pierwsze szczegółowe obrazy systemu Plutona, który jest tak mały i daleki, że nawet Hubble ledwie widzi największe szczegóły na jego powierzchni.
W latach następujących po przelocie sondy koło Plutona, astronomowie planują wykorzystanie podczerwieni do obserwacji układu Plutona. Temu celowi ma służyć następca Hubble’a James Webb Space Telescope. Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba będzie mógł studiować chemię powierzchni Plutona, jego księżyców i wielu innych obiektów, które tkwią w odległym Pasie Kuipera wraz z Plutonem. Pod warunkiem, że projekt nowego Kosmicznego Teleskopu zostanie zrealizowany, czego sobie i NASA bardzo serdecznie życzymy.
Przeczytaj więcej: