

Ponad 200 naukowców z całego świata, m.in. z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej -
NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (
ESA), czy
Chińskiej Agencji Kosmicznej będzie uczestniczyć w warsztatach dla astronomów, które rozpoczną się w poniedziałek w Olsztynie.
W poniedziałek w Olsztynie rozpoczną się warsztaty
Międzynarodowej Służby GNSS (IGS). Jest to organizacja naukowa zrzeszającą ponad dwieście instytucji naukowych z całego świata i zajmuje się ustalaniem standardów opracowania obserwacji satelitarnych dla wszystkich systemów służących pozycjonowaniu i nawigacji (GPS, GLONASS, GALILEO, COMPAS). Służba ta zajmuje się także wytwarzaniem współrzędnych i prędkości stacji IGS, precyzyjnym wyznaczaniu orbit satelitów GNSS, czy definiowaniem ziemskich układów odniesienia.
W Olsztynie odbędą się warsztaty, podczas których zostaną zatwierdzone standardy oraz rekomendacje na najbliższe 4 lata dla opracowania wszystkich produktów IGS.
Warsztaty potrwają do 27 lipca i będą w nich brali udział m.in. naukowcy z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej - NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA, Rosyjskiej Agencji Kosmicznej, czy Chińskiej Agencji Kosmicznej. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. prof. Chris Rizos (Prezydent Międzynarodowej Asocjacji Geodezji), prof. Harald Schuh (wiceprezydent Międzynarodowej Asocjacji Geodezji), prof. Urs Hugentobler (przewodniczący IGS) oraz Ruth Neilan (dyrektor Biura IGS, JPL/NASA).
Organizowane w Olsztynie warsztaty dla astronomów będą czwartymi tego typu na świecie. Dotychczas podobne zjazdy odbywały się w Bernie (2004 r.), Miami (2008 r.) i Newcastle (2010 r.).
PAP - Nauka w Polsce
jwo/ dym/bsz
Przeczytaj więcej: