Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:34:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Konkurs ESO

Astronomia konkursy Konkurs ESO Aby uczcić 50. rocznicę, która upływa w 2012 roku, ESO organizuje dwa konkursy: Wybierz co ma obserwować VLT oraz Wytweetuj swoją podróż do VLT! Pierwszy pozwala wszystkim wybrać obiekt, który będzie obserwowany za pomocą VLT, a drugi da szczęśliwemu zwycięzcy szansę na odwiedzenie Obserwatorium ESO Paranal i uczestniczenie w obserwacjach.Jest niebywała okazja by wybrać się w odwiedziny do ESO w Paranal. Sposób jest niebanalny. Oczywiście trzeba pokazać że jest się tego wartym. Szczegóły w dalszej części newsa. A jest to kolejny przykład że warto znać języki obce i ciągle się uczyć. Ta podróż może okazać się największym Waszym doświadczeniem w życiu, albo początkiem wszystkiego. Warto więc spróbować a powodów do odwiedzenia VLT każdy ma zapewne co najmniej z tysiąc albo i więcej.


Wybierz co ma obserwować VLT i “wytweetuj” swój wyjazd do VLT!

ESO buduje i operuje jednymi z najbardziej zaawansowanych teleskopów na Ziemi, w tym Bardzo Dużym Teleskopem (VLT) w Obserwatorium Paranal. Te olbrzymie instrumenty dokonały wielu fascynujących odkryć na temat Wszechświata. Teraz, po raz pierwszy w historii, to Ty możesz zdecydować co ma obserwować VLT, a nawet masz szanse wygrać wycieczkę do Chile na zapierającą dech w piersiach pustynię Atakama, aby osobiście pomóc w przeprowadzeniu obserwacji.

Pierwszy z naszych dwóch rocznicowych konkursów nosi nazwę Wybierz co ma obserwować VLT.

Zwykle astronomowie muszą dużo wcześniej przygotować szczegółowy plan opisujący dlaczego chcą skorzystać z VLT i jedynie niewielki odsetek z nich dostaje taką szansę. Ale dla Was będzie to zdecydowanie łatwiejsze.

ESO wybrało kilka interesujących obiektów niebieskich, które są widoczne na niebie w 50. rocznicę ESO – 5 października 2012 roku – i są odpowiednie dla pole widzenia VLT [1]. Wystarczy, że oddacie swoje głosy na obiekt, który najbardziej Wam się podoba. Ten, który otrzyma najwięcej głosów, będzie obserwowany za pomocą VLT w 50. rocznicę ESO – 5 października 2012 roku.

Spośród głosujących wylosujemy zwycięzcę i dziesięciu laureatów (z wszystkich, nie tylko z głosujących na zwycięski obiekt). Zwycięzca otrzyma jednego z najnowszych iPadów, a laureaci dostaną produkty ESO, w tym książki, płyty DVD i inne gadżety.

A co sądzicie o odwiedzeniu VLT, aby samodzielnie pomóc w wykonaniu obserwacji obiektu, który wygrał?

Aby mieć na to szansę, trzeba wziąć udział w drugim konkursie, nazwanym Wytweetuj swoją podróż do VLT! Zapraszamy Was do tweetowania (w dowolnym oficjalnym języku Kraju Członkowskiego ESO) [2] – opiszcie powód dlaczego chcielibyście odwiedzić VLT w Obserwatorium ESO Paranal. Jury wybierze zwycięzcę, który zostanie nagrodzony wyjazdem do Chile, z opłaconą podróżą i wyżywieniem. Zwycięzca będzie miał szansę odwiedzić VLT w czasie 50. rocznicy ESO w dniu 5 października 2012 roku i będzie jednym z obserwatorów obiektu wybranego w konkursie Wybierz co ma obserwować VLT. Jako element naszych rocznicowych obchodów, obserwacje będą także transmitowane na żywo dla widzów z całego świata.

Oba konkursy trwają do 31 sierpnia 2012 roku, do godziny 23:59:59 CEST. Dokładniejsze informacje i zasady znajdują się na witrynie ESO.

Uwagi

[1] VLT jest jakby bardzo silnym teleobiektywem, więc jego pole widzenia jest niewielkie. Oznacza to, że duże obiekty, takie jak mgławica w Orionie albo mgławica Carina, są zbyt duże, aby teleskop mógł je uchwycić na jednej fotografii. W ramach pomocy ESO przygotowało na stronie głosowania czarno-białe podglądy obiektów, korzystając ze starszych zdjęć z Digitized Sky Survey. Końcowe zdjęcie VLT będzie oczywiście wyglądać znacznie lepiej.

[2] Polska nie jest Krajem Członkowskim ESO, zatem nie można w konkursie tweetować po polsku, ale Polacy mogą w nim wziąć udział tweetując na przykład po angielsku.

Więcej informacji

W roku 2012 mija 50. rocznica utworzenia Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 40-metrowej klasy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK

Przeczytaj więcej:



Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,248 unikalne wizyty