W tym numerze zaczyna się seria niezwykłych filmówW latach 20. XX wieku Edwin Hubble dowiódł, że Wszechświat nieustannie się rozszerza, czym potwierdził model narodzin Wszechświata, który został uznany przez naukę za najbardziej prawdopodobny. Według tego modelu około 13,7 miliarda lat temu cały znany nam kosmos skupiony był w jednym punkcie o nieskończonej gęstości. W wyniku eksplozji, którą nazwano Wielkim Wybuchem, jednocześnie powstały czas i przestrzeń. Oddziaływanie grawitacyjne spowodowało lokalne zagęszczenie materii, w wyniku którego młody Wszechświat rozjaśniły pierwsze gwiazdy. Ekspansja kosmosu ma miejsce do dzisiaj. Znany amerykański aktor Morgan Freeman wraz z młodym pokoleniem naukowców stara się przedstawić nowe, śmiałe teorie wyjaśniające istotę otaczającej nas natury i rządzących nią praw.
Co jadają kwazary, a raczej przekąszają, pisze na samym początku Ewa Zegler-Poleska. Zaraz potem przedstawia nam najnowsze wieści z Układu Słonecznego uzyskane dzięki sondom Cassini i LRO.
Za to Łukasz Żmijewski burzy nasze częste poglądy na temat czarnej dziury. Wielu z nas sądzi, że jest tam koniec wszystkiego, a na pewno życia. On wykazuje, że naukowcom udało się ustalić, że jeśli czarna Dziura jest dostatecznie duża, to da się tam żyć. Czy może nawet w takiej osobliwości znajduje się nasz Wszechświat? Na razie to tylko eksperymenty matematyczno-fizyczne, ale tak jak Einstein od takich eksperymentów doszedł do swoich odkryć tak możemy i my zamienić te eksperymenty w rzeczywiste odkrycia.
Na strony wraca Pani Ewa, by przybliżyć nam nowe misje kosmiczne. W tym takie jak Euclid, Sentinel czy Magnetospheric Multiscale. Dzięki niej dowiemy się co się kryje za tymi tajemniczymi nazwami.
Astronomia jest natchnieniem nie tylko dla naukowców. Łukasz Żmijewski poprowadzi nas w świat poezji natchnionej astronomią. Szymborska, Broniewski, Herbert i wielu innych byli z Uranią za pan brat.
Po pływaniu z głową w chmurach Łukasz zaleca nam Patrzenie ... w Ziemię. Wszystko po to by poznać tajemnice meteorytów. Przedstawia zaledwie namiastkę ogromu wiedzy jaką dostajemy badając te kosmiczne skały. Już sama klasyfikacja przyprawia wszystkich o ból głowy. Jak się jednak okazuje są to bezcenne skarby wiedzy o materii z początków i nie tylko naszego miejsca w Galaktyce. Po jego lekturze już wszyscy będą wiedzieli czym różnią się chondryty od achondrytów, choć coraz częściej uznaje się początek tej klasyfikacji na materię przeobrażoną i nieprzeobrażoną. Po tym wstępie warto sięgnąć po bardziej wyczerpujące źródło "Meteoryty. Oblicza gości z kosmosu".
Na wieczór przygotowano dla nas wraz z tym numerem początek niezwykłej serii filmów, którą już dzisiaj możemy zaliczyć do klasyki tego gatunku. Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem, to zupełnie inny przykład patrzenia na odkrycia najnowszej nauki.
Życzymy wszystkim miłej lektury.
Przeczytaj więcej: