Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:40:25

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wielki Wybuch czy Wielkie Ochłodzenie?

Astronomia Wielki Wybuch Wielki WybuchGrupa naukowców z australijskich uniwersytetów zaproponowała nową teorię powstania i budowy Wszechświata. Zgodnie z ich koncepcją początek naszego Uniwersum nie przypominał Wielkiego Wybuchu (z ang. Big Bang), lecz bardziej proces zamarzania wody, a struktura kosmosu jest podobna do kryształu. Wyniki badań zostały opublikowane w ostatnim wydaniu czasopisma Physical Review D.


Narodziny i budowa Wszechświata od dawna pasjonowały ludzkość. Obserwacje nocnego nieba i zauważenie pewnych prawidłowości w ruchu gwiazd oraz innych obiektów po sferze niebieskiej prowadziły do rozwoju nauk astronomicznych i wczesnej kosmologii. W czasach starożytnych, a nawet i kopernikańskich, za granicę Wszechświata uważano linię gwiazd stałych. Przez stulecia powstanie kosmosu wiązano z działaniem sił nadprzyrodzonych i bóstwa. I choć astronomia jest zaliczana w poczet najstarszych nauk, to dopiero w minionym stuleciu nastąpił jej dynamiczny rozkwit. Obok niej zrodziły się pokrewne dziedziny wiedzy takie jak radioastronomia lub astrofizyka. Równoległy postęp techniki sprzyjał prowadzeniu dokładniejszych badań i obliczeń, przy użyciu komputerów i coraz bardziej wyrafinowanego sprzętu optycznego. Niewątpliwie, stopniowa eksploracja przestrzeni kosmicznej, zarówno tej bliżej naszej ojczystej planety jak i rozpościerającej się na dalszych odległościach pogłębiła naszą wiedzę na temat Wszechświata.

Teoria Wielkiego Wybuchu zrodziła się w latach 20 i 30 XX wieku. Z jej powstaniem związani są tacy naukowcy jak: G. Lamaitre, czy E. Hubble. Zakłada ona, że ok. 13,75 mld lat temu doszło do zjawiska Wielkiego Wybuchu, na skutek którego gęsty i gorący Wszechświat zaczął się rozszerzać i ochładzać. Teoria ta spotkała się z ogólną akceptacją przez środowisko naukowe. Co prawda oprócz zwolenników posiada także grono przeciwników, jednakże ten model powstania kosmosu uchodzi za najbardziej prawdopodobny. Liczne obserwacje i badania zdawały się potwierdzać jej prawidłowość.

Tymczasem zespół naukowy z Australii prowadzony przez J. Quacha, zakwestionował słuszność modelu Big Bang, proponując w zamian model "Quantum Graphity". Nowa teoria sugeruje, że kosmos może być zbudowany z niepodzielnych bloków, tak niewielkich, że nie da się ich zaobserwować w sposób bezpośredni. Mogą być one przyrównane do pikseli tworzących obraz na ekranie. Naukowcy twierdzą jednakże, że znaleźli metodę by dostrzec je w sposób pośredni. Otóż przy założeniu, że Wszechświat ma strukturę krystaliczną i stale traci temperaturę, w jego obrębie prawdopodobnie tworzą się pęknięcia i szczeliny, analogicznie jak w bryle lodu. Światło i inne cząsteczki powinny się zaginać i odbijać natrafiających na te nieciągłości, dzięki czemu zespół będzie mógł zbada te efekty. Dotychczas naukowcom udało się dokonać kilka obliczeń powyższych efektów. Prace zespołu są wspierane przez Australijską Radę Naukową.

Jeżeli hipoteza o blokowej strukturze Wszechświata jest prawdziwa, początki naszego Uniwersum mogły wyglądać inaczej niż wyjaśnia to teoria Wielkiego Wybuchu. Australijczycy sugerują, że przed miliardami lat kosmos znajdował się w stanie ciekłym. W miarę spadku temperatury nastąpiła jego krystalizacja. W rezultacie wytworzyły się znane nam trzy wymiary przestrzenne i jeden czasowy.

Odkrycia J. Quacha i jego zespołu diametralnie zmieniają nasze wizje o wyglądzie Wszechświata. Jak się okazuje, kosmos może przyjąć formę wielkiej, skrystalizowanej bryły, złożonej z niedostrzegalnych w bezpośredni sposób bloków, tracącej temperaturę i pękającej. Ten dziwny, stygnący twór miał powstać na skutek ochłodzenia, a nie jak przypuszczano – wybuchu. Warto jednak zauważyć, że przez stulecia rodziły się i były zastępowane kolejne teorie na temat początków i wyglądu Wszechświata. Jak zresztą twierdzą filozofowie, każdą teorię powinno dać się sfalsyfikować. Czy więc nastała pora na sfalsyfikowanie modelu Big Bang i rozwój nowego paradygmatu? Pewnie jeszcze za wcześnie by móc to osądzić, w każdym bądź razie badania australijskich naukowców mogą przynieść ciekawe wyniki.

(SN, UMelb)
Kosmonauta.net

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,093 unikalne wizyty