Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:08:54

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Alfa Aurigidy - nadchodzą

Niebo za oknem Woźnica, Auria Woźnica lokalizacja radiantu roju Alfa AurigidyW ciągu najbliższych nocy powinniśmy zobaczyć na niebie pierwsze meteory z ciekawego roju Alfa Aurigidów. Macierzystą kometą roju jest C/1911 N1 (Kiess).


Tegoroczne maksimum dużego roju meteorów jakim są Perseidy było bardzo atrakcyjne ale ich aktywność kończy się 25 sierpnia. Jednak dokładnie w okolicach tej daty swoimi meteorami zaczyna się popisywać kolejny ciekawy rój - Alfa Aurigidy.

Rój ten został odkryty przez niemieckich obserwatorów C. Hoffmeistera i A. Teichgraeberga w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1935 roku. Mieli oni możliwość zaobserwowania około 30 meteorów w ciągu godziny.

Obszerna analiza obserwacji tego roju z lat 1988-2000 została opublikowana przez Audrisa Dubietisa i Rainera Arlta na łamach czasopisma "WGN". Pokazała ona, iż aktywność Alfa Aurygidów trwa od 25 sierpnia do około 7-8 września, a poza maksimum potrafi ona sięgać nawet poziomu 7 meteorów na godzinę.

Rój potrafi sprawiać niespodzianki. Przykładowo, w latach 1935, 1986 i 1994 jego aktywność sięgała nawet 30-40 meteorów na godzinę, a w roku 2007 przekroczyła sto. W zwykłym maksimum możemy liczyć na 5-15 "spadających gwiazd" w ciągu jednej godziny obserwacji.

Tegoroczne maksimum spodziewane jest w nocy z 31 sierpnia na 1 września o godzinie 21 naszego czasu. To trochę za wcześnie, bo o tej porze radiant roju (czyli miejsce, z którego wylatują meteory) znajduje się praktycznie na horyzoncie. Alfa Aurigidy najlepiej obserwować bowiem w drugiej połowie nocy, kiedy ów radiant świeci wysoko nad naszymi głowami, co gwarantuje sporą liczbę meteorów.

Maksimum aktywności Alfa Aurigidów jest jednak szerokie i nieregularne. Na pewno warto sprawdzić co będzie się działo z rojem wychodząc na obserwacje choćby w nocy z 30 na 31 sierpnia, z 31 sierpnia na 1 września i z 1 na 2 września. Trzeba tylko pamiętać, że w tym roku w obserwacjach przeszkadzać będzie Księżyc, którego pełnia wypada 31 sierpnia.

Aby skutecznie obserwować meteory warto się dobrze przygotować na taką noc obserwacyjną. Po pierwsze trzeba ciepło się ubrać. Ubiór ważny jest nawet w letnie noce, gdyż są to obserwacje statyczne. Najlepsza pozycją do prowadzenia obserwacji jest po prostu leżenie na poziomym leżaku. Warto się okryć kocem lub wejść się do śpiwora. Czerwona lampka i mapka nieba pozwoli nam na zorientowanie się w konstelacjach na niebie, ale do samego obserwowania śladów pozostawionych na niebie przez kosmiczną materię nie jest to konieczne. Dostępne niebo należy przeglądać a nie wpatrywać sie w jedno miejsce na niebie. Nasz wzrok działa tak, że skupiamy sie jedynie na niewielkim obszarze obrazu, pomimo iż widzimy znacznie więcej. Aby zwiększyć ilość dostrzeganych zjawisk po prostu omiatamy wzrokiem większy obszar nieba.

Obserwując w większej grupie zjawiska, można pokusić się o podzielenie nieba na strefy obserwowane przez kolejnych obserwatorów. Można ich wtedy w sumie zaobserwować znacznie więcej w myśl zasady co dwie pary oczu to nie jedna. Da się wtedy zaobserwować zjawisko maksimum roju i faz aktywności. W wybranych okresach czasu meteorów widać będzie znacznie więcej niż w innych. Zdarzy się, że na meteory będziemy czekać dłuższą chwilę, nawet i godzinę, po czym będą one następować jedno po drugi, by po tym znowu nastąpiła przerwa. Zliczając wszystkie zaobserwowane zjawiska zauważymy kiedy widać ich było najwięcej - to będzie nasze szukane maksimum.

PKiM wdrożyło inne metody obserwacji rojów meteorowych, dające szanse na obserwacje zjawisk nawet w dzień. Opiera się ta metoda na technice radiowej. Polecamy ja dla bardziej zapalonych obserwatorów. Da się wtedy zaobserwować faktyczne maksimum roju, które może wystąpić nawet w środku dnia. Ale to już zupełnie inna historia.

PAP - Nauka w Polsce & JP - Gwiezdne Wrota


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,796 unikalne wizyty