astronauta Ron Garan, Expediton 28 inżynier lotu, u wejścia do śluzy Quest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ten sposób zabieramy w kosmos małą cząstkę naszego ziemskiego świataKosmos to ekstremalnie nieżyczliwe dla życia miejsce. Aby tam przetrwać my ludzie musimy zabierać kawałek naszego ziemskiego świata tam w przestrzeń kosmiczną. Wszystko po to by móc tam przetrwać. Taki temat przewodni jest 51 już numeru Kosmosu Tajemnic Wszechświata.
Wydawałoby się, że gdyby odjąć potrzebę oddychania i ochrony przed próżnią i promieniowaniem oraz skrajnymi temperaturami to robot jest najlepszym kandydatem na kosmonautę. Jak jednak pokazuje Andrzej Kotarba w
Robota dla robota nie jest to takie łatwe do zrealizowania. Coraz częściej wykazujemy swoimi doświadczeniami w badaniu planet i przestrzeni kosmicznej, że jest to żmudna le całkiem słuszna droga. W kolejnym artykule -
Zadbać o dobrą atmosferę - Pan Andrzej przedstawia jak trudno jest utrzymać stworzony na orbicie świat dla człowieka - tę namiastkę ziemi. Abyśmy mieli czym tam oddychać trzeba naprawdę wysilić nie tylko głowy ale i cały arsenał technologiczny człowieka.
Jeśli natomiast chcesz polecieć w kosmos to koniecznie przeczytaj
Jak zostać kosmonautą? Mateusza Wolskiego. Choć kandydatów jest wielu a środowisko i misje są skrajnie niebezpieczne to wymagania sa niezwykle wysokie i warto byłoby je poznać nim się tam wybierzemy.
Samolot to niezwykłe osiągnięcie myśli człowieka i trudno się dziwić, że stale wraca jako pomysł na podróż dalej niż pozwala nam atmosfera. Promy były dobrym przykładem jak sprawdza się ta konstrukcja. Kamil Złoczewski w
Europejczycy na granicy kosmosu przybliżą nam obecny stan osiągnięć w tym zakresie i jakie są plany na najbliższą przyszłość.
Z poza ziemi stale płyną do nas fale radiowe zawierające masę ważnych informacji.
Szepty z kosmosu dobrze pokazują jak trudnym jest ich odebranie i przetworzenie na użyteczne informacje dla człowieka. Czasami wręcz trudno je odróżnić czy to radary czy radioteleskopy, bo często pełnią wszystkie te funkcje jednocześnie.
SKA to kolejny sposób jaki przygotowują naukowcy do badania i odsłaniania następnych tajemnic Wszechświata. Marlena Ratajczak przedstawia nam Square Kilometre Array, którego budowa ma się rozpocząć w 2016r. Przy okazji dowiemy się z jakimi największymi problemami przychodzi nam przy tej okazji się uporać.
Jak przyciągać młodzież do astronomii i nauki? Kiedyś odpowiedź byłaby prosta: multimedia. Ale dzisiejszy świat jest tego pełen. Dlatego Jacek Kupras pokaże czytelnikom jak naprawdę warto skorzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii multimedialnej. Będzie nie tylko ciekawie ale i kolorowo, komputerowo i dla wszystkich w tym dla dzieci. WWT czyli WorldWide Telescope jest propagowane przez Pana Jacka od bardzo dawna - jak tylko powstało. Na jego stronie znajdziemy masę materiałów na ten temat, które na pewno przydadzą się i użytkownikom WWT jak i popularyzatorom, którzy zechcą z tego skorzystać by przybliżyć innym kosmos.
A po ten i kolejne numery zapraszamy na
stronę