Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:48:09

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Życie poza Ziemią - 51 numer KTW

Astronomia ksiązki ISS, Kosmos tajemnice Wszechświata astronauta Ron Garan, Expediton 28 inżynier lotu, u wejścia do śluzy Quest na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w ten sposób zabieramy w kosmos małą cząstkę naszego ziemskiego świataKosmos to ekstremalnie nieżyczliwe dla życia miejsce. Aby tam przetrwać my ludzie musimy zabierać kawałek naszego ziemskiego świata tam w przestrzeń kosmiczną. Wszystko po to by móc tam przetrwać. Taki temat przewodni jest 51 już numeru Kosmosu Tajemnic Wszechświata.


Wydawałoby się, że gdyby odjąć potrzebę oddychania i ochrony przed próżnią i promieniowaniem oraz skrajnymi temperaturami to robot jest najlepszym kandydatem na kosmonautę. Jak jednak pokazuje Andrzej Kotarba w Robota dla robota nie jest to takie łatwe do zrealizowania. Coraz częściej wykazujemy swoimi doświadczeniami w badaniu planet i przestrzeni kosmicznej, że jest to żmudna le całkiem słuszna droga. W kolejnym artykule - Zadbać o dobrą atmosferę - Pan Andrzej przedstawia jak trudno jest utrzymać stworzony na orbicie świat dla człowieka - tę namiastkę ziemi. Abyśmy mieli czym tam oddychać trzeba naprawdę wysilić nie tylko głowy ale i cały arsenał technologiczny człowieka.

Jeśli natomiast chcesz polecieć w kosmos to koniecznie przeczytaj Jak zostać kosmonautą? Mateusza Wolskiego. Choć kandydatów jest wielu a środowisko i misje są skrajnie niebezpieczne to wymagania sa niezwykle wysokie i warto byłoby je poznać nim się tam wybierzemy.

Samolot to niezwykłe osiągnięcie myśli człowieka i trudno się dziwić, że stale wraca jako pomysł na podróż dalej niż pozwala nam atmosfera. Promy były dobrym przykładem jak sprawdza się ta konstrukcja. Kamil Złoczewski w Europejczycy na granicy kosmosu przybliżą nam obecny stan osiągnięć w tym zakresie i jakie są plany na najbliższą przyszłość.

Z poza ziemi stale płyną do nas fale radiowe zawierające masę ważnych informacji. Szepty z kosmosu dobrze pokazują jak trudnym jest ich odebranie i przetworzenie na użyteczne informacje dla człowieka. Czasami wręcz trudno je odróżnić czy to radary czy radioteleskopy, bo często pełnią wszystkie te funkcje jednocześnie. SKA to kolejny sposób jaki przygotowują naukowcy do badania i odsłaniania następnych tajemnic Wszechświata. Marlena Ratajczak przedstawia nam Square Kilometre Array, którego budowa ma się rozpocząć w 2016r. Przy okazji dowiemy się z jakimi największymi problemami przychodzi nam przy tej okazji się uporać.

Jak przyciągać młodzież do astronomii i nauki? Kiedyś odpowiedź byłaby prosta: multimedia. Ale dzisiejszy świat jest tego pełen. Dlatego Jacek Kupras pokaże czytelnikom jak naprawdę warto skorzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii multimedialnej. Będzie nie tylko ciekawie ale i kolorowo, komputerowo i dla wszystkich w tym dla dzieci. WWT czyli WorldWide Telescope jest propagowane przez Pana Jacka od bardzo dawna - jak tylko powstało. Na jego stronie znajdziemy masę materiałów na ten temat, które na pewno przydadzą się i użytkownikom WWT jak i popularyzatorom, którzy zechcą z tego skorzystać by przybliżyć innym kosmos.

A po ten i kolejne numery zapraszamy na stronę
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,469 unikalne wizyty