Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:41:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

10 stopień zasilania na ISS

Astronautyka ISS,baterie,zasilanie ISSJuż dawno nie słyszeliśmy takich komunikatów. Mieliśmy nawet nadzieję, że nigdy słyszeć nie będziemy. Ale życie potrafi być przewrotne i w dobie coraz większego uzależnienia od prądu takie alarmy przypominają nam o skali problemów jakie się z tym wiążą.

Sytuacja energetyczna na Stacji Orbitalnej jest nie do pozazdroszczenia. Staje się ona coraz poważniejsza i jak zaraz przeczytacie potrzebne są kolejne wyjścia astronautów w przestrzeń w celu wykonania napraw i instalacji modułów. Od energii z ogniw słonecznych zależy wszystko a szczególnie życie załogi.


30 sierpnia 2012 roku, o godzinie 14:16 CEST na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyszło dwoje astronautów z pakietem zadań do wykonania. Na skutek problemów z jednym z nich wyjście trwało niecałe 2 godziny więcej niż planowano. W najbliższym czasie wymagane będzie także przeprowadzenie kolejnego spaceru, który poprawi zachwianą sytuację energetyczną Stacji ISS.

Amerykański spacer kosmiczny EVA-18 rozpoczął się zgodnie z planem o godzinie 14:16 CEST. Na zewnątrz Stacji ISS wyszli Akihiko Hoshide oraz Sunita Williams (astronauci z JAXA i NASA). Głównym celem spaceru była wymiana modułu MBSU nr 1 (Main Bus Switching Unit), będącego elementem sieci energetycznej Stacji ISS. Operatorzy nie mieli kontroli i możliwości odczytu diagnostycznego z tego urządzenia od około 8-9 miesięcy, jednak jednostka w dalszym ciągu przepuszczała zasilanie.

Uszkodzony MBSU nr 1 został odłączony i przetransportowany na jedną z kilku dostępnych na Stacji ISS zewnętrznych platform sprzętowych. Na tym etapie wszystko szło zgodnie z planem, może prócz zaobserwowania przez Williams pewnej ilości metalowych opiłków, które powstały najprawdopodobniej podczas odkręcania śrub mocujących MBSU nr 1 do podstawy. W dalszej części spaceru podjęta została nowa, zastępcza jednostka MBSU z platformy sprzętowej ESP-2 (External Stowage Platform).

Problem zaczął się w momencie próby przytwierdzenia nowej jednostki do podstawy umieszczonej na module kratowniczym S0. Pomimo stosowania różnych technik instalacji oraz trybów pracy wiertarki PGT (Pistol Grip Tool) Aki Hoshide nie był w stanie dokręcić dłuższej śruby mocującej (H2) do końcowego położenia.

Na skutek nie dokończenia prac z instalacją jednostki MBSU sytuacja energetyczna Stacji ISS nie jest najlepsza, chociaż jak na razie wszystkie krytyczne systemy są w ciągłym stopniu zasilane. Obecna sytuacja nie może być jednak w dłuższym stopniu utrzymywana, zatem w najbliższym czasie przeprowadzony zostanie najprawdopodobniej dodatkowy spacer kosmiczny. Grafik związany z wydarzeniami na Stacji ISS jest dość napięty – 6 września nastąpi odcumowanie statku transportowego HTV-3, troje osób z obecnej załogi wraca na Ziemię 16 września (m.in. Joe Acaba, który przedwczoraj obsługiwał manipulator CanadArm2), a 25 września nastąpi planowe odcumowanie europejskiego statku ATV-3. Można się zatem spodziewać, iż dodatkowy spacer kosmiczny wykonany zostanie przed tymi wydarzeniami.

Obecnie produkcja energii elektrycznej odbywa się na poziomie 75%. Panele fotowoltaiczne 1A i 1B nie dostarczają energii, ładując jedynie swoje akumulatory. Sytuacja wymaga teraz dość rozważnego dystrybuowania energią, uważając na możliwość przeciążenia sieci. Oznacza to konieczność balansowania obciążeniem, co może wiązać się z przenoszeniem niektórych zaplanowanych działań urządzeń na inne dni. Menedżerowie zapewniają jednak, iż w związku z tą sytuacją nie powinien zostać przerwany żaden z toczących się eksperymentów naukowych.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,372 unikalne wizyty