Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:04:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Inauguracja roku astronomicznego 2012/2013

Sekcja Astronomiczna slowaKluczowe Turniej Łuczniczy uświetnił otwarcie nowego roku szkolnego w naszej SekcjiW dniu 1 września 2012 zainaugurowaliśmy kolejny rok astronomiczny Sekcji Astronomicznej w Szkole Talentów. Na spotkanie przybyli stali bywalcy sekcji oraz nowi członkowie. Tym samym wyprzedziliśmy tradycyjne szkoły, które dopiero w poniedziałek rozpoczęły swoją pracę.


Spotkanie było niezwykle ważne dla całej sekcji, gdyż w tym roku na nadchodzącym Jarmarku Michała przygotowujemy pokazy i prezentacje naukowe w Astrobazie Kepler 1 tym razem jeszcze bez obserwatorium. Takie działania to stały element naszej pracy. Osiągamy tym samym dwa cele: popularyzację nauki i naukę samych siebie. Przygotowania wymagają sporo pracy, gdyż z roku na rok nasza propozycja dla społeczeństwa i siebie stale rozrasta. W tym roku przygotowujemy już nie tylko same obserwacje kosmosu, choć i te będą, ale naukę można uprawiać na wiele sposobów i to chcemy pokazać.

Przyglądając się tym działaniom można mieć wrażenie, że wszyscy dobrze się bawią. I tak jest, choć nie jest to jedynie zabawa. światowa nauka prze do przodu nie oglądając się na nas. Aby za nią nadążyć, trzeba wkładać w to wiele pracy. Zadowolenie, to gwarancja, że nikt się nie zniechęci. A oto dość łatwo mając na uwadze notoryczny brak środków. Poszukiwanie rozwiązań zabiera sporo czasu, ale wszyscy zyskują tym samym doświadczenie i wiedzę. A to jest bezcenne. Tak więc choć inauguracja w ramach Turnieju Łuczniczego jest znacznie przyjemniejsza niż stanie na placu szkolnym, to jednak w tym czasie dokonały się liczne przygotowania i przydziały zadań.

Już niedługo przedstawimy dokładny plan prezentacji. Przygotowania szczegółów trwają każdego dnia. Wielu z naszych członków awansowało do kolejnego etapu kształcenia na poziomie licealnym co też wymaga od nich jeszcze większego wysiłku edukacyjnego.

Wśród członków sekcji jest spora grupa takich, którzy są z nami od samego początku tj. od 2009 roku. W tym i nadchodzącym roku będą mieli oni okazję doczekać się powstania Żagańskiego Obserwatorium Astronomicznego. To niezwykłe narzędzie pracy da nam niezwykłe możliwości organizacji edukacji i pracy naukowej. Wszystkie przygotowania do realizacji projektu Astrobaz w naszym województwie zostały przez realizatora – Urząd Marszałkowski – zakończone i tym samym jest możliwość przejścia do zasadniczego etapu – realizacji. Nam jednak pozostaje nadal czekanie.

Przygotowaliśmy już wstępnie program pracy Astrobazy. To z niego powstanie program działań kiedy poznamy wszystkie uwarunkowania. Wiele zagadnień jest jeszcze niejawnych z racji charakteru projektu, finansowania i przetargów. Aby skutecznie rozruszać działalność obiektu, bez takich potknięć jak w kujawsko-pomorskim już teraz trzeba szlifować warsztat pracy. Mamy nadzieję, że z obiektu skorzystamy nie tylko my ale również nasze szkoły i miłośnicy astronomii. Wspólnie możemy stworzyć niezwykłe miejsce, na które Żagań zasłużył i zasłużyła nasza pamięć o Johannesie Keplerze. Będzie to wspaniała kontynuacja tradycji mieszkańców, którzy od setek lat kultywowali pamięć o tym wielkim astronomie właśnie przez rozwijanie nauki w tym niewielkim grodzie.

Przy okazji Turnieju poznaliśmy średniowieczne machiny wojenne oraz mieliśmy okazję podziwiać kunszt łuczników, którzy rywalizowali ze sobą w celności trafiania do celu. Nie było tylko strzelania do jabłka na głowie odważnego giermka. Były za to walki na miecze i trzeba przyznać, że nikt się tam nie oszczędzał, choć krew się nie polała a wszyscy uszli z życiem.



Niestety w planie nie mamy końca świata. Już 8 września kolejne spotkanie pełne pracy i wspaniałej zabawy. Zapraszamy zainteresowanych na nasze spotkania w każdą sobotę o 17:00 w Sali 061 Pałacu Książęcego w Żaganiu.

pdf Program pracy Sekcji Astronomii na 2012/2013 rok
Regulamin Szkoły Talentów Centrum Kultury w Żaganiu
Deklaracja udziału w zajęciach sekcji (dla osób niepełnoletnich)
Deklaracja udziału w zajęciach sekcji (dla osób pełnoletnich)

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,701 unikalne wizyty