Okładka numeru 52 KTWPodróże w czasie są możliwe, przynajmniej z punktu widzenia fizyki. Jest jednak pewne ale. W makro-świecie w jakim żyjemy nie da się tego skutecznie przeprowadzić gdyż złożoność tego świata jest zbyt wielka jak na nasze obecne możliwości, ale w przyszłości … kto wie?
Co nie zmienia faktu, że niektórzy z nas już taka podróż odbyli. Andrzej Kotarba przedstawia nam takich ludzi w Podróży w czasie. Marta Kołodziejska przybliżą nam przeszłość teraźniejszość i przyszłość takich podróży. Póki co robimy to na … szklanym ekranie. Choć nie za bardzo rozumiem poco w tym artykule umieszczono diagram czasoprzestrzenny Minkowskiego. Ale widać czymś trzeba było zapełnić ten obszar … dzisiaj SF.
Podróż w czasie to również to co robimy badają przeszłość Ziemi. Kamil Złoczewski w Nieznana Supernowa przybliża nam jak zagadnienie przewrotności nauki i badań procesów zachodzących w kosmosie a zapisanych na kartach naszej planety.
Jak podróż w czasie to oczywiście warto podyskutować o nim w sensie technicznym, a jest o czym, bo jego pomiar ma współcześnie wielkie znaczenie. A jakie przeczytamy w Satelitach z atomowymi zegarkami Andrzeja Kotarby.
Innym niezwykłym wynalazkiem ludzkości są lasery. Oprócz świecenia nimi w celach rozrywkowych wykorzystuje się je w niezwykle precyzyjnych pomiarach planet i Ziemi – Laserowa Topografia.
Informacja ma w naszej cywilizacji największe znaczenie. Ważne jest tez by była ona możliwie jak najwiarygodniejsza. Przewidywanie pogody to dość niepewny obszar informacji. Brać parasol czy nie? Pani chmurka nie często wróży z fusów i skutkiem tego do domu wracamy przemoczeni do suchej nitki. Są jednak sposoby na śledzenie pogody w skali globalnej i lokalnej jednocześnie a to za sprawą EUMETSAT o czym pisze Mateusz Wolski. Kiedy zadamy sobie wysiłek poszukiwań w sieci po stronach serwisów pogodowych dostrzeżemy, że technika satelitarna zagościła tu już na dobre i nie ma od tego odejścia.
A jak już jesteśmy przy pogodzie to warto przeczytać co napisała Milena Ratajczak o atmosferach egzoplanet na ostatniej stronie 52 numeru Encyklopedii. Bo zaczynamy śledzić pogodę już nie tylko na naszej planecie i planetach Układu Słonecznego ale i znacznie dalej.
Na koniec niezwykła przygoda z Morganem Freemanem oczywiście o Podróżach w czasie.
Przeczytaj więcej: