Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 06:30:09

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

10 AstroBaza

Wydarzenia slowaKluczowe Logo astrobazy KopernikDziesiątą astrobazę - ogólnodostępne, przyszkolne obserwatorium astronomiczne - otwarto w poniedziałek na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przy tej okazji wszystkie dotychczas zbudowane obserwatoria dostały nowy sprzęt naukowy.


W poniedziałek Astrobazę Kopernik oddano do użytku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świeciu nad Wisłą. To już dziesiąte obserwatorium astronomiczne, które otwarto w Kujawsko-Pomorskiem.

"W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski programu budowy sieci nowoczesnych, ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim powstanie w sumie 14 astrobaz. Nasze obserwatoria świetnie sprawdzają się w nauce przedmiotów ścisłych, to również wielka atrakcja dla mieszkańców regionu, którzy pod okiem specjalistów mogą spojrzeć w niebo za pomocą nowoczesnych instrumentów" – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Obserwatoria działają już w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Kruszwicy, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie. Budynki astrobaz mają kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstały na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W każdym obserwatorium, o wysokości około ośmiu metrów, są trzy kondygnacje, na których znajdują się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Główny element wyposażenia to automatyczny teleskop Meade LX 200 14.

Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów mogą być też prowadzone na tarasie budynku. Pozostałe elementy wyposażenia to m.in. teleskop słoneczny Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD.

"Do wszystkich astrobaz w Kujawsko-Pomorskiem trafiła już kolejna partia instrumentów i pomocy dydaktycznych - jedenaście teleskopów dla każdego obserwatorium, a oprócz tego cyfrowe stacje pogody, lornetki oraz fachowa literatura astronomiczna" - zaznaczył Całbecki.

Wkrótce kolejne obiekty zostaną oddane do użytku w Gostycynie, Żninie, Unisławiu i Złej Wsi Wielkiej.

Astrobazy wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstały dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Koszt budowy i zakupu wyposażenia obserwatorium to prawie 300 tys. zł. Całkowity koszt realizacji projektu to prawie 4,2 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce
olz/ hes/

Szkoda tylko, że strona Astrobazy Kopernik nie donosi o tym a robi to PAP. Czyżby nie było się czym chwalić? Sam projekt to wielki sukces, jego realizacja to już jak z naszymi autostradami. Funkcjonowanie tych obiektów to już zupełnie inna bajka. Niestety największym problemem są tu niedostateczne środki na ich działanie, gdyż oparte są one o lokalne szkoły, a te nie maja pieniędzy w zasadzie na nic. Taki obiekt to dla nich wręcz ekstrawagancja, choć w dzisiejszym świecie to standard. Jeśli w szkole zabraknie najnowszej myśli naukowej, to straci ona rację bytu. Z roku na rok obserwujemy spadek poziomu wymagań w szkołach podstawowych, średnich i tym samych wyższych. A poziom wymagań w świecie rzeczywistym rośnie wraz z idącą naprzód ludzką wiedzą. Astrobazy w naszych czasach to konieczność, dzięki której nauka ma szansę ekspandować ponownie do naszej rzeczywistości. Często jednak brak decyzji jest gorszy od złej decyzji. A w rozwijaniu astrobaz widać ogromną bezradność decydentów.

Z nauką to jest trochę tak jak z maratonem. Ci co są na mecie nie widza potrzeby poprawiania warunków na trasie. Oni to mają za sobą. Ale startujący w kolejnej turze mają na to zupełnie inny pogląd, lecz nie do nich należy decyzja. Decydent jest już na mecie i chce tylko świętego spokoju, poza nielicznymi wyjątkami, które chcą wystartować ponownie.

Do otwarcia pozostało jeszcze trzy lub cztery astrobazy, zależy jak kto liczy. Z tych otwartych działa tylko kilka, a i o ich pracy niewiele znajdziemy informacji. Szkoda, bo zapal młodych ludzi daje się tam we znaki cały czas. Może to oni muszą wziąć wszystko w swoje ręce?


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,618 unikalne wizyty