Festiwal Nauki w KielcachPokazy w mobilnym planetarium, zajęcia geologiczne o Górach Świętokrzyskich, warsztaty o absurdach PRL-u, to niektóre atrakcje XII Kieleckiego Festiwalu Nauki. Rozpoczyna się on w sobotę (15 września) i potrwa do końca miesiąca.
Część festiwalowych wydarzeń odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Będzie więc można wziąć udział w grze ulicznej „Śladami wielokulturowości”, obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych czy spotkać się z ekspertami Instytutu Sztuki PAN.
Uczestnicy kieleckiego festiwalu podczas specjalnych warsztatów sprawdzą, która półkula mózgu dominuje u każdego z nich i dowiedzą się, jaką rolę odgrywa stres w naszym życiu. Poznają zagrożenia, z którymi muszą mierzyć się „mieszkańcy” raf koralowych.
Specjaliści z Centrum Geoedukacji z okazji Festiwalu przygotowali cykl zajęć pt. „W kamiennym świecie Gór Świętokrzyskich”. W jego ramach odbędą się warsztaty "Paleo-detektyw", ćwiczenia z rozpoznawania skamieniałości i warsztaty praktyczne - szlifowania okazów geologicznych.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w pisemnym Konkursie Wiedzy Ekonomicznej. Jego tematem przewodnim będą ekonomia oraz zarządzanie w zmieniającej się gospodarce.
Podczas Festiwalu odbędzie się też piknik edukacyjny "Nie boję się pomagać". Będą to warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej na świeżym powietrzu o tematyce prozdrowotnej. W programie między innymi: pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, techniki radzenia sobie ze stresem i konkursy dla uczestników.
Festiwalowe imprezy będą odbywały się w Kielcach oraz w kilku innych miastach: Sędziszowie, Oblęgorku, Bodzentynie, Ostrowie, Chęcinach, Busku-Zdroju.
We wtorek (18 września) festiwalowe zajęcia zawitają do Sędziszowa. Uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie kaligrafii, a w kolejnych dniach obejrzeć pokazy w mobilnym planetarium Supernowa.
W czwartek (20 września) rozpoczną się warsztaty w Oblęgorku. Będzie tam można obejrzeć wernisaż wystawy czasowej „Pomniki historyczne kresów – grafika Napoleona Ordy” oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach.
Warsztaty poświęcone aktywności polityków i wyborców w portalach społecznościowych, wycieczka do rozlewiska Świśliny, konferencja dotycząca roli niepełnosprawnych w społeczeństwie informatyczno-informacyjnym. To niektóre punkty programu przygotowane dla mieszkańców Bodzentyna, w którym Festiwal rozpocznie się 21 września.
Festiwalową atrakcją w Ostrowie będzie z kolei wycieczka do tamtejszego Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom. Odbędzie się ona we wtorek (25 września).
„Człowiek wobec natury” - pod takim hasłem odbędzie się część festiwalowych wydarzeń w Busku-Zdroju. Uczestnicy cyklu dowiedzą się np., czy człowiek z natury jest stworzony do życia w państwie i poznają różne sposoby rozumienia „natury”. Zajęcia rozpoczną się w czwartek (27 września). Tego samego dnia z festiwalowych atrakcji po raz pierwszy skorzystają uczniowie z Chęcin. Dla nich przygotowano przede wszystkim zajęcia matematyczne.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.
PAP - Nauka w Polsce
Przeczytaj więcej: