Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 06:07:42

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

W sobotę rozpoczyna się XII Festiwal Nauki w Kielcach

Wydarzenia slowaKluczowe Festiwal Nauki w KielcachPokazy w mobilnym planetarium, zajęcia geologiczne o Górach Świętokrzyskich, warsztaty o absurdach PRL-u, to niektóre atrakcje XII Kieleckiego Festiwalu Nauki. Rozpoczyna się on w sobotę (15 września) i potrwa do końca miesiąca.


Część festiwalowych wydarzeń odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Będzie więc można wziąć udział w grze ulicznej „Śladami wielokulturowości”, obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych czy spotkać się z ekspertami Instytutu Sztuki PAN.

Uczestnicy kieleckiego festiwalu podczas specjalnych warsztatów sprawdzą, która półkula mózgu dominuje u każdego z nich i dowiedzą się, jaką rolę odgrywa stres w naszym życiu. Poznają zagrożenia, z którymi muszą mierzyć się „mieszkańcy” raf koralowych.

Specjaliści z Centrum Geoedukacji z okazji Festiwalu przygotowali cykl zajęć pt. „W kamiennym świecie Gór Świętokrzyskich”. W jego ramach odbędą się warsztaty "Paleo-detektyw", ćwiczenia z rozpoznawania skamieniałości i warsztaty praktyczne - szlifowania okazów geologicznych.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w pisemnym Konkursie Wiedzy Ekonomicznej. Jego tematem przewodnim będą ekonomia oraz zarządzanie w zmieniającej się gospodarce.

Podczas Festiwalu odbędzie się też piknik edukacyjny "Nie boję się pomagać". Będą to warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej na świeżym powietrzu o tematyce prozdrowotnej. W programie między innymi: pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, techniki radzenia sobie ze stresem i konkursy dla uczestników.

Festiwalowe imprezy będą odbywały się w Kielcach oraz w kilku innych miastach: Sędziszowie, Oblęgorku, Bodzentynie, Ostrowie, Chęcinach, Busku-Zdroju.

We wtorek (18 września) festiwalowe zajęcia zawitają do Sędziszowa. Uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie kaligrafii, a w kolejnych dniach obejrzeć pokazy w mobilnym planetarium Supernowa.

W czwartek (20 września) rozpoczną się warsztaty w Oblęgorku. Będzie tam można obejrzeć wernisaż wystawy czasowej „Pomniki historyczne kresów – grafika Napoleona Ordy” oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach.

Warsztaty poświęcone aktywności polityków i wyborców w portalach społecznościowych, wycieczka do rozlewiska Świśliny, konferencja dotycząca roli niepełnosprawnych w społeczeństwie informatyczno-informacyjnym. To niektóre punkty programu przygotowane dla mieszkańców Bodzentyna, w którym Festiwal rozpocznie się 21 września.

Festiwalową atrakcją w Ostrowie będzie z kolei wycieczka do tamtejszego Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom. Odbędzie się ona we wtorek (25 września).

„Człowiek wobec natury” - pod takim hasłem odbędzie się część festiwalowych wydarzeń w Busku-Zdroju. Uczestnicy cyklu dowiedzą się np., czy człowiek z natury jest stworzony do życia w państwie i poznają różne sposoby rozumienia „natury”. Zajęcia rozpoczną się w czwartek (27 września). Tego samego dnia z festiwalowych atrakcji po raz pierwszy skorzystają uczniowie z Chęcin. Dla nich przygotowano przede wszystkim zajęcia matematyczne.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,520 unikalne wizyty