Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:25:05

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Park Astronomiczny we Fromborku

Wydarzenia parka astronomiczny,frombork We Fromborku powstanie Park Astronomiczny. Photo by Marek Nikodem and Roman Kral We Fromborku w 2014 roku ma powstać park astronomiczny, którego goście będą mogli obserwować niebo przez kopie XVI- i XVII -wiecznych instrumentów astronomicznych oraz korzystać z teleskopów wyprodukowanych w XIX w.


Jak poinformowała PAP zastępca dyrektora fromborskiego Muzeum Mikołaja Kopernika, Małgorzata Czupajło, na zorganizowanie parku astronomicznego placówka pozyskała pieniądze z funduszy europejskich. "Mamy je już przyznane, czekamy tylko na podpisanie umowy" - zapewniła PAP Czupajło, dodając, że park astronomiczny ma zacząć swoją działalność we wrześniu 2014 roku.

Park astronomiczny powstanie kilka kilometrów od Fromborka i będzie wyposażony m.in. w repliki XVI- i XVII-wiecznych instrumentów astronomicznych - będzie można przez nie oglądać niebo tak jak robił to przed wiekami najsłynniejszy mieszkaniec Fromborka - Mikołaj Kopernik. W parku znajdą się też wyprodukowane w XIX w. teleskopy, przez które goście parku także będą mogli prowadzić obserwacje astronomiczne.

Przygotowując się do utworzenia parku fromborskie muzeum oddało do konserwacji teleskop wyprodukowany w XIX w. przez renomowaną niemiecką firmę Repsold. Teleskop ten, jak powiedziała PAP Czupajło, nie był poddawany renowacji od momentu wyprodukowania.

"Koszt wykonywanej we Wrocławiu renowacji teleskopu wynosi 100 tys. zł. Znaczną część kwoty, bo 85 proc., uzyskaliśmy z ministerstwa kultury, resztę przyznał nam samorząd województwa" - wyjaśniła Czupajło. Teleskop po renowacji ma jeszcze w tym roku wrócić do Fromborka.

Teleskop trafił do Fromborka z należącego dziś do Uniwersytetu Wrocławskiego obserwatorium w Białkowie, gdzie znalazł się przed II wojną światową, kiedy obserwatorium należało do osób prywatnych. W czasie wojny zaginął sprzęt optyczny tego teleskopu.

"Wydajemy dużo na jego konserwację, by instrument nie stał w gablocie, lecz był znów używany" - podkreśliła Czupajło. Wyjawiła, że fromborskie muzeum będzie także szukało środków na konserwację pozostałych dwóch teleskopów XIX-wiecznych i jednego XX-wiecznego. Wszystkie one mają trafić do parku astronomicznego.

We fromborskim Muzeum Mikołaja Kopernika można obecnie oglądać wystawę poświęconą patronowi placówki i prezentację "Astronomia w nawigacji i geodezji".

PAP - Nauka w Polsce
jwo/ hes/

Jak widzimy owa inwestycja astronomiczna ma bardzo szeroki charakter edukacyjny. Być może pozwoli odwiedzającym zrozumieć jak ważną nauką w historii ludzkości jest astronomia. Nasz szlak opisany jej badaniami i odkryciami jest niezwykle długi, choć wydaje się wszystkim, że jej największy rozkwit nastąpił w XX i XXI wieku. Czy aby na pewno? Jeśli tylko kryzysy nie powstrzymają inwestorów to mamy okazję na kolejny niezwykły wkład Polaków w światową edukację. Przy okazji powstanie kolejne świetne miejsce nie tylko do dowiedzenia.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,053 unikalne wizyty