Wieża Braniborska - miejsca od zawsze związane z astronomią. Powstała w związku z upadkiem meteorytu w Wilkanowie, którego okazy znajdują się w Muzeum Berlińskim. Zbudowana by mieszkańcy mogli podziwiać kosmos przez teleskop tam się znajdujący. Przez lata znajdowała się pod opieką miłośników astronomii. Obecnie mieści się tu Obserwatorium Astronomiczne IA UZ.Jak już wspominaliśmy wcześniej w Zielonej Górze goszczą astronomowie z całej Polski. Spotykają się szczególnie studenci i adepci sztuki Uranii by wymienić wszelkie swoje doświadczenia naukowe i dydaktyczne. Zielona Góra to wspaniałe miejsce by gościć tak wspaniałe spotkanie. Warto więc śledzić co też tam ci Żacy wyprawiają ... za kosmiczne harce. A dzieje się, dzieje ....
W czwartek w Zielonej Górze rozpoczęło się VII Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii (OSSA 2012). Na czterodniowej konferencji spotka się ponad 70 studentów i doktorantów astronomii z różnych polskich uniwersytetów.
Uczestnicy konferencji przedstawią swoje badania i zainteresowania w formie krótkich wykładów oraz plakatów. W programie są też wykłady zaproszonych gości. Rozpocznie je prof. Giorgi Melikidze z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wygłosi wykład inauguracyjny pt. "Błyszcz się, błyszcz, mała gwiazdko".
Później prof. Wojciech Dziembowski z Uniwersytetu Warszawskiego przybliży zagadnienie zmienności gwiazd w perspektywie projektów obserwacyjnych OGLE, CoRoT i KEPLER. Dr hab. Krzysztof Goździewski z Centrum Astronomii UMK opowie o jednym z układów planetarnych, a dr hab. Agnieszka Pollo z Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęci młodych astronomów do korzystania z wielkich przeglądów nieba. Z kolei dr Krzysztof Kamiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaprezentuje poznański projekt Globalnego Teleskopu Astrofizycznego.
Jednym z tematów poruszonych podczas konferencji będzie też Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Krzysztof Czart z Centrum Astronomii UMK przedstawi szanse na przystąpienie Polski do tej głównej europejskiej organizacji astronomicznej, posiadającej wielkie teleskopy Ameryce Południowej.
Na zakończenie konferencji Pedro Russo z Uniwersytetu w Leiden w Holandii poprowadzi warsztaty na temat edukacji i popularyzacji astronomii.
Studenckiej konferencji towarzyszyć będą też dwa wykłady popularnonaukowe: „Astrofizyka fal grawitacyjnych (prof. Tomasz Bulik, Uniwersytet Warszawskie) oraz „Efekt cieplarniany – fakty i mity (dr Wojciech Lewandowski, Uniwersytet Zielonogórski).
Ogólnopolskie Seminarium Studentów Astronomii jest organizowane od 2004 roku w różnych ośrodkach uniwersyteckich. Trzykrotnie odbyło się w Warszawie, raz w Toruniu, Krakowie, Poznaniu; w tym odbywa się w Zielonej Górze, a organizatorem jest Uniwersytet Zielonogórski.
Celem konferencji jest zapoznanie studentów z badaniami prowadzonymi w różnych ośrodkach astronomicznych oraz integracja środowiska młodych astronomów. Więcej informacji na temat OSSA 2012 oraz program konferencji można znaleźć na stronie internetowej
http://ossa7.astronomia.pl.
PAP - Nauka w Polsce