Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:28:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na marsie ... opady śniegu

Astronautyka slowaKluczowe Mapa dystrybucji ziarenek zestalonego CO2, związanego z opadami tego 'śniegu' / Credits - NASA/JPL-Caltech U nas jesień za drzwiami, a na na Marsie ...

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter dostarczyła dowodów na opady zestalonego dwutlenku węgla na Marsie.


Amerykańska sonda kosmiczna MRO, wystrzelona w kierunku Marsa w 2005 roku, dostarczyła dowody na opady zestalonego dwutlenku węgla na Czerwonej Planecie. Jest to jedyny znany przykład występowania opadu atmosferycznego w tej postaci w naszym systemie słonecznym.

Dwutlenek węgla w stanie zestalonym potocznie nazywa się „suchym lodem”. Określenie to przyjęło się, ponieważ jest on bardzo podobny do zwykłego lodu i przechodzi bezpośrednio w fazę gazową. By doprowadzić dwutlenek węgla do postaci zmrożonej trzeba temperatury na poziomie minus 125 stopni Celsjusza.

Opady zestalonego dwutlenku węgla przypominają naukowcom, że choć w pewnym stopniu Mars może i przypomina Ziemię, to jednak jest to inna planeta. Raport zostanie opublikowany w Journal of Geophysical Research.

„Są to pierwsze bezpośrednie dowody na istnienie chmur dwutlenku węgla”, stwierdza w raporcie główny autor, Paul Hayne z Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie w Kalifornii. „Jesteśmy przekonani, że chmury zawierają dwutlenek węgla – płatki marsjańskiego powietrza – oraz są wystarczająco grube, by spowodować gromadzenie się śniegu na powierzchni.”

Opady śniegu zaobserwowano z chmur zgromadzonych nad południowym biegunem planety. Obecność dwutlenku węgla w lodzie i pozostałości sezonowych czap polarnych Marsa są znane od dawna. Także misja Phoenix Lander, wysłana przez NASA w 2008 roku, była w stanie zaobserwować opad wodnego śniegu na północy Marsa.

Hayne i sześciu innych współautorów przeanalizowało dane uzyskane przez MCS (Mars Climate Sounder – jest to jeden z sześciu instrumentów MRO), który obserwował chmury z różnych perspektyw. Urządzenie rejestruje jasność w dziewięciu zakresach widzialnego i podczerwonego światła, jako sposób na zbadanie cząsteczek i gazów w atmosferze Marsa.

Dane zawierają informacje o temperaturze, wielkości cząstek i ich stężeniu. Nowa analiza oparta jest na danych z obserwacji południowego rejonu polarnego w czasie marsjańskiej zimy w latach 2006-2007, gdzie dało się zauważyć chmurę o średnicy 500 km, która utrzymywała się nad biegunem. Dodatkowo zaobserwowano mniejsze, o krótszym okresie życia i występujące na niższych wysokościach chmury dwutlenku węgla położone w pewnej odległości od bieguna.

„Jednym z dowodów na istnienie śniegu jest to, że lodowe cząsteczki dwutlenku węgla są wystarczająco duże, by opaść na ziemię w czasie gdy przebywają w chmurach”, mówi współautor David Kass z JPL. „Kolejny dowód pochodzi z obserwacji, gdy urządzenie było skierowane w stronę horyzontu, zamiast w dół na powierzchnię planety. Widmo chmury w podczerwieni patrząc z tego kąta pokazuje wyraźne cząsteczki dwutlenku węgla i lodu. Obserwując w ten sposób MCS jest w stanie odróżnić cząstki w atmosferze suchego lodu.”

Na południowym biegunie Marsa zalega pokrywa lodowa, jest to jedyne takie miejsce na całej planecie, gdzie zamrożony dwutlenek węgla utrzymuje się przez cały rok. Jak dwutlenek węgla z atmosfery Marsa zostaje związany pozostaje pytaniem. Niejasne jest, czy występuje w postaci śniegu, czy przez zamrożenie się na poziomie gruntu, jak mróz. Wyniki te pokazują, że opady śniegu są szczególnie intensywne na szczycie pokryw lodowych.

"Stwierdzenie śniegu może oznaczać, że rodzaj osadzenia - śnieg czy mróz - jest jakoś powiązana z utrzymywaniem się czapy z roku na rok", mówi Hayne.

Kosmonauta.net

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,212 unikalne wizyty