Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 05:46:40

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

V oficjalny zlot Forumastronomiczne.pl w Zatomiu

Wydarzenia zlot,zatom Uczestnicy V Zlotu Miłośników Astronomii w ZatomiuTo już tradycja, choć może jeszcze młoda, że Zatom dwa razy w roku gości miłośników astronomii zrzeszonych łamami Forumastronomiczne.pl w swoich progach. Jak zaraz ponownie się przekonacie przyjęcie jest tak gorące jak podziękowanie za nie zes trony uczestników. To istna symbioza jaka zaczynają stwarzać ludzie z wielka pasją i mieszkańcy niewielkiej miejscowości w tzw. Pyrlandii. Jak doświadczenie pokazuje taka miejscowość może mieć do zaoferowania coś tak niezwykłego i niespotykanego gdzie indziej jak ciemne niebo. W Europie zaczyna się to robić rzadkością. A my przeczytajmy co ma nam do opowiedzenia o tym weekendowym spotkaniu nasz przyjaciel Mariusz - uczestnik kolejnego zlotu.


V oficjalny zlot Forum astronomicznego w Zatomiu, właśnie się zakończył, jak i poprzednio kiedy to wiosną byłem po raz pierwszy tak i tym razem to było wspaniałe przeżycie.

Teraz już jestem w domu i jak to mówią "wszędzie dobrze, ale w Zatomiu najlepiej". Wspaniała impreza, niesamowita, przyjacielska atmosfera, masa sprzętu do testowania od lornetek teatralnych do 16" teleskopów na podwoziach samojezdnych a nawet 22" teleskop w fazie budowy, że o hicie zlotu czyli refraktorze z filtrami umożliwiającymi obserwacje Słońca w linii K wapnia i H alfa też wspomnę. To był najpiękniejszy obraz Słońca jaki w życiu widziałem. Nie tylko ja zachwycałem sie tymi obrazami, wszyscy zlotowicze byli zafascynowani tym widokiem. Struktura granulacji, ciemne nitki protuberancji na tarczy, gigantyczne protuberancje odchodzące na zewnątrz gwiazdy, to wszystko zapierało dech w piersiach. Do tego teleskopu należałoby podchodzić na kolanach.

W ciągu dnia, nie kończące się dyskusje na szeroko rozumiane tematy astronomiczne. Wymiana doświadczeń w zbieraniu i obróbce materiału fotograficznego. Interesujące wykłady przeprowadzone przez samych zlotowiczów na temat obserwacji lornetkowych oraz ewolucji i klasyfikacji gwiazd przyciągnęły 40 chłopa ( i nie tylko) żądnych wiedzy.

Noce rozgwieżdżone, gwiazdki aż kłuły a wschodząca Wenus oślepiała popuchnięte nad ranem oczy. Galaktyka Andromedy M31 bez najmniejszych problemów widoczna gołym okiem jako owalna mgiełka w zenicie. Kilkadziesiąt obiektów głębokiego kosmosu zaliczonych przez 12”, 16” newtony. Część kolegów fotografowało obiekty DSO, część avikowało planety a inni obserwowali wizualnie i wyszukiwali mgławice na niebie. Na pewno wkrótce na http://www.forumastronomiczne.pl/ ukażą się wspaniałe zdjęcia z tego spotkania z zatomskim niebem.

Drugiego dnia zlotu przyjechały dzieci ze szkoły w pobliskim Drawnie, które mogły obejrzeć i posłuchać prezentacji na temat naszego hobby jakim jest astronomia a także zobaczyć na żywo przez wielkie teleskopy kilka kosmicznych obiektów. Mogliśmy również wziąć udział w spływie kajakowym, upiec kiełbaski przy ognisku, pośpiewać harcerskie piosenki. Po prostu żyć nie umierać. Żarełko wyśmienite! Wielkie podziękowania dla pań z "Potraw z nad Drawy" za żurek, zupę kurkową, smalczyk, że o jajeczniczce nie wspomnę bo mi ślinka na klawiaturę cieknie.

Nie mogę doczekać się zlotu wiosennego. który odbędzie się mam nadzieję w marcu 2013r. Przesyłam też kilka zdjęć , pozdrawiam wszystkich, z którymi spędziłem niezapomniany dłuuugi kosmiczny weekend, a tych którzy nie byli zachęcam do odwiedzenia Zatomia w marcu. Na zlot przyjechało 40 astro-amatorów i wszystko wskazuje na to, że na kolejnym będzie jeszcze więcej.

Galeria ze zlotu



Pozdrawiam ( M.Rudy) Mariusz Rudziński

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,396 unikalne wizyty