Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 21-1-2025 05:45:42

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Marsha S. Ivins - na Marsie człowiek będzie lepszy

Wydarzenia Marsha S. Ivins,Curiosyti Dwie gwiazdy kosmosuObecnie znajdujemy się w niezwykłym zachwycie dla osiągnięć marsjańskiego badacza Curiosity. Wspaniałe lądowanie, genialne obrazy planety, niezwykłe doświadczenia jakie prowadzi z dal od Ziemi. Ale jak wykazują znawcy tematu człowiek może być znacznie efektywniejszy od wszystkich robotów jakie tam się znalazły do tej pory. Czy jego atutami ma być tylko niezastąpiony mózg czy ma jednak jakieś inne atuty przemawiające za wysłaniem załogowej wyprawy w takie miejsca jak odległa planeta? A może to tylko problem raczkującej cybernetyki i robotyki? Wszak nasz organizm ewoluował znacznie dłużej nim odszedł do obecnej - czasami wątpliwej - doskonałości. Oddajmy więc głos specjalistce - Marsha S. Ivins.


Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut. Nim jednak wyruszymy na Marsa, przydadzą się ćwiczenia na Księżycu - mówiła we wtorek astronautka NASA, Marsha Ivins w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie.

Marsha S. Ivins jest amerykańską astronautką i pilotem statków kosmicznych. Brała udział w pięciu misjach wahadłowców kosmicznych. Pierwszy lot odbyła w 1990 r., a ostatni - w 2001 r. W przestrzeni kosmicznej spędziła ponad 1,3 tys. godzin. Pracę w NASA zakończyła w grudniu 2010 r.

Marsha Ivins podczas spotkania w WIML opowiadała, że jeśli chodzi o technologię, to jesteśmy już dostatecznie dobrzy, by wysłać człowieka na Marsa, ale jeszcze nigdzie dalej. Ivins zaznaczyła jednak, że zanim człowiek postawi pierwszy krok na Czerwonej Planecie, trzeba będzie rozwiązać wiele problemów.

Astronautka wyjaśniła, że misja człowieka na Marsa musiałaby trwać 3 lata. Istotnym kłopotem byłoby zapewnienie na tak długi czas zapasów wody i paliwa - takie zasoby zająć musiałyby bardzo wiele miejsca. Ivins zastanawiała się, czy wody nie można byłoby wyprodukować na Marsie, a z dwutlenku węgla - obecnego w atmosferze tej planety - oraz z powszechnego w kosmosie wodoru tworzyć metan, który posłużyłby za paliwo.

Innym problemem byłoby również promieniowanie kosmiczne, na które narażona byłaby załoga misji. Aby zabezpieczyć ludzi przed skutkami długotrwałego działania takich promieni, trzeba by było opracować nowe systemy ochrony. Zdaniem Ivins osłonę zapewnić mogłaby np. woda. Już teraz astronauci, kiedy zbliżają się burze słoneczne i grozi im silniejsze promieniowanie, chowają się pomiędzy dużymi pojemnikami z wodą, która powinna zatrzymywać szkodliwe fale.

Astronautka opowiadała też o codziennym życiu na stacji kosmicznej. "Do braku grawitacji nie można się wcześniej przygotować. Nikt nie może cię nauczyć, jakie to uczucie, kiedy wszystko dookoła po prostu odpływa" - przyznała w rozmowie z PAP.

Trudne jest nie tylko jedzenie - tortillę - która się raczej nie kruszy - nieraz trzeba przymocowywać spinaczem do stołu, żeby nie odleciała, a kawałki mięsa trzymają się jej tylko dzięki... napięciu powierzchniowemu musztardy i keczupu.

Inaczej wygląda też picie - płyny w nieważkości przybierają postać kulek, które można wkładać sobie do ust nawet pałeczkami. Myć się trzeba też w takich wodnych nieważkich bańkach.

Jeśli chodzi o oddawanie moczu, to jest on odsysany specjalnymi rurkami i trafia do pojemników, gdzie odzyskuje się z niego wodę. "Astronauci mówią, że jest to robienie kawy jutrzejszej z kawy dzisiejszej" - śmiała się Ivins.

Astronauci wykonują podczas lotu wiele eksperymentów, np. fizycznych czy eksperymentów na roślinach. "Ale sami też jesteśmy eksperymentem. Jesteśmy z tego dumni" - zaznaczyła i wyjaśniła, że na astronautach sprawdzane jest działanie braku grawitacji i wpływ promieniowania kosmicznego. Stan ich zdrowia szczegółowo badany jest w trakcie misji, ale również bada się długofalowy efekt misji kosmicznej na zdrowie kosmonautów.

Marsha Ivins Urodziła się w 1951 r. w Baltimore w USA. W 1973 r. uzyskała tytuł licencjata z inżynierii lotniczej i kosmicznej na Uniwersytecie w Kolorado. Od 1974 r. pracowała w NASA jako inżynier, a od 1980 r. także jako pilot wahadłowców. W samolotach cywilnych oraz w samolotach NASA spędziła ponad 7 tys. godzin.

Marsha Ivins gości w Polsce na zaproszenie ambasady Stanów Zjednoczonych i Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,799,393 unikalne wizyty