Organizatorzy zapewniają teleskopy wysokiej jakości; można przywieźć też własny teleskopO kalendarzu Majów, tajemnicach Jowisza i Wenus, obserwacjach nieba opowiedzą w sobotę (
6 października) astronomowie podczas VI Astronomicznego Dnia na Stogu Izerskim
W ramach VI Astronomicznego Dnia przewidziano wykłady i teleskopowe obserwacje Słońca oraz nocnego nieba. Jeśli niebo nie będzie zachmurzone, impreza rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do g. 22.
Jak zapowiedziano na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, pierwszy wykład zaplanowano na godz.16. O walorach astroturystycznych Gór Izerskich i o ulokowanym tam modelu Układu Słonecznego w skali 1 do miliarda będzie opowiadał Arkadiusz Lipin, redaktor naczelny magazynu „Góry Izerskie”.
Dr Tomasz Mrozek z Instytutu Astronomicznego UWr opowie o tym, że według kalendarza Majów koniec świata wcale nie nastąpi 21 grudnia 2012 roku. Heliofizyk odważnie neguje to proroctwo od samego początku roku. Jego prelekcja to okazja, aby poznać kalendarze Majów, a zwłaszcza ich długą rachubę czasu, a także dowiedzieć się wszystkiego, co dziś wiadomo o zjawisku zmiany biegunów magnetycznych Ziemi.
O tajemnicach Jowisza będzie mówił Grzegorz Żakowicz, nauczyciel z wrocławskiego VIII i III LO, jeden z pomysłodawców projektu Astro Izery, a podobieństwa i różnice między Wenus a Ziemią przedstawi dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego UWr.
Wstępem do nocnych obserwacji nieba będzie prelekcja Alesa Majera z Libereckiego Klub Astronomów, która rozpocznie się o godz. 19.40. Jeśli pogoda dopisze, będzie można oglądać planety Jowisz, Uran i Neptun, gromady gwiazd, galaktyki i mgławice. Osoby, które mają zamiar spróbować swych sił w astrofotografii, powinny zabrać cyfrowe lustrzanki. Podłączenie aparatu kompaktowego do teleskopu może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Jak wyjaśniono na stronie Uwr, ze Świeradowa Zdroju na Stóg Izerski jest około 5 km, które można pokonać pieszo lub rowerem. Przez cały czas trwania imprezy będzie też czynna kolej gondolowa.
Impreza organizowana jest przez Instytut Astronomiczny UWr, Liberecki Klub Astronomów, IA Akademii Nauk Republiki Czeskiej, kolej gondolową w Świeradowie Zdroju i Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie”.
Szczegóły na stronach
UW oraz
szczegóły imprezy
PAP - Nauka w Polsce
Przeczytaj więcej: