50 lat ESODokładnie 50 lat temu rozpoczęła się droga ku największemu przedsięwzięciu ludzkiej nauki - Europejskiemu Obserwatorium Astronomicznemu w Chile. Z tej okazji w dniu dzisiejszym odbyła sześciogodzinna transmisja z siedzib ESO w czasie której mieliśmy okazję poznać nie tylko historie tego przedsięwzięcia, ale i perspektywy na przyszłość a nawet wziąć udział w konkursach trwających przez cały czas audycji.
Livestrem ESONawet krótkie przerwy w prezentacjach na żywo wypełnione były niezwykłymi obrazami z tego chilijskiej wyspy Europy na drugim kontynencie. W trakcie całej transmisji trwał chat z widzami. Przekazywali oni życzenia oraz pytania do licznych gości programu.
Nadawana audycja zgromadziła licznych widzów z całego świata. I choć językiem komunikacji był angielski to jak widać nie stanowiło to już dzisiaj większego problemu.
Precyzja pracyWarto wspomnieć, że kto nie obejrzał audycji na żywo stracił jedynie atmosferę tego wydarzenia, ale sam program nadal można obejrzeć na kanale ESO w liv estrem. Poniżej przedstawiamy linki to kanału i zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca.
Teleskop pomocniczy VLTDzisiaj ESO to już nie jeden czy dwa teleskopy stojące na drugim krańcu Ziemi. To całe przedsięwzięcie astronomiczne majce na celu stworzenie optymalnych warunków do uprawiania nauki astronomii. Nawet najstarsze teleskopy ESO pracują wytrwale i odkrywają coraz to nowe zjawiska w kosmosie. W niedalekiej przyszłości powstaną kolejne niezwykłe urządzenia dające jeszcze większe możliwości. Taki projekt to niezwykła szansa dla każdego zdolnego naukowca. Najwspanialszym jest jednak to, że zbiory danych dostępne są dla każdego człowieka na ziemi. Wystarczy dostęp do komputera i Internetu a można nie tylko przeglądać zasoby danych ale i poddawać je własnym badaniom i analizom. Tym samym co jeden naukowiec zbadała wielu może wykorzystać w zupełnie nowy sposób.
I jest teleskopW zasadzie każdy mieszkaniec globy wie co to jest ESO, a szczególnie VLT. Znamy je z pięknych i kolorowych zdjęć kosmosu. Dzisiaj mieliśmy okazję wspólnie i na żywo zrobić fotografię Mgławicy Hełm Thora za pomocą VLT.
Pożegnanie po transmisjiESO liczy obecnie 15 krajów członkowskich lecz wśród nich nie ma jeszcze Polski (Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy) choć jest nasz bliski sąsiad Czechy. Świat polskiej nauki ma nadzieję, że w niedługim czasie dołączymy do grona tej elitarnej grupy. A tym samym nasi naukowcy zdobędą dostęp do największych naukowych projektów i będą mogli się rozwijać na najwyższym poziomie. Czego im i sobie życzymy.
Europe to the stars
Przeczytaj więcej: