Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:53:43

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kolejni kandydaci dla New Horizons

Astronautyka slowaKluczowe Artystyczna wizja sondyWyznaczono pierwszego potencjalnego kandydata dla misji New Horizons po przelocie koło Plutona. Obiekt ma numer katalogowy 15810 (1994 JR1) i jest obiektem typu „plutino”.


Misja New Horizons (NH) to pierwsza wyprawa ku planecie karłowatej 134340 Pluton (która do 2006 roku była uznawana za "pełnoprawną" planetę). Wystrzelona 19 stycznia 2006 roku, sonda NH dotrze do Plutona 14 lipca 2015 roku. W trakcie przelotu NH zbierze informacje na temat Plutona i jego księżyców, z których ostatni, o numerze katalogowym S/2012 (134340), odkryto w połowie tego roku.

Po przelocie obok Plutona i przesłaniu wszystkich zebranych danych, sonda NH wciąż będzie mogła dokonać wartościowych obserwacji naukowych. W tej chwili trwa poszukiwanie odpowiedniego obiektu lub obiektów, które sonda NH mogłaby odwiedzić w latach 2016-2020. Są to tak zwane obiekty pasa Kuipera (ang. Kuiper Belt Object, KBO). Idealny cel dla misji NH to obiekt o rozmiarach większych od 50 km, neutralny w kolorze (w porównaniu z czerwonawym Plutonem) i posiadający księżyc/e. Ponieważ zapasy paliwa na pokładzie sondy NH będą bardzo ograniczone po przelocie obok Plutona, wybór KBO ogranicza się do przestrzeni zaledwie około jednego stopnia od aktualnej trasy przelotu.

Od kilkunastu miesięcy trwają poszukiwania takiego obiektu. Jeszcze w sierpniu informowaliśmy o statusie poszukiwań celu misji NH po przelocie koło Plutona. Wówczas nie znany był jeszcze żaden obiekt, który byłby na tyle duży i na tyle blisko trajektorii sondy NH, by wzbudzić większe zainteresowanie. W międzyczasie opublikowano publikację naukową, która proponuje by sonda NH odwiedziła obiekt typu plutino o numerze katalogowym 15810 (1994 JR1) po przelocie koło Plutona.

15810 (1994 JR1), odkryty w 1994 roku, ma około 250 km średnicy (wg innych źródeł – około 130 km). Jest to ciekawy obiekt, gdyż jego orbita w całości znajduje się poza orbitą Neptuna. Jednocześnie jest to pierwszy znany tzw. „quasi-satelita” Plutona – krąży w rezonansie 1:1 z tą planetą karłowatą, czyli przez kilka obrotów wokół Słońca znajduje się w pobliżu większego obiektu. Ponadto, w 2017 roku 15810 (1994 JR1) dokona największego zbliżenia do Plutona – dystans pomiędzy obiektami wyniesie około 2,7 jednostki astronomicznej. Wówczas sonda NH będzie już po przelocie koło Plutona i będzie kierować się ku nowemu celowi. Czy będzie to 15810 (1994 JR1)?

Zmiana trajektorii sondy NH, by dolecieć do 15810 (1994 JR1) jest możliwa, ale wymagałaby zużycia prawie całego paliwa sondy. Z tego powodu do 2015 roku trwać będą poszukiwania innych obiektów, które spełniałyby wszystkie kryteria (podane powyżej) i jednocześnie nie wymagałyby zużycia dużych ilości paliwa sondy. Jest możliwe nawet, że zamiast jednego większego obiektu, NASA zadecyduje by NH raczej przeleciał obok dwóch mniejszych obiektów, które charakteryzowałyby się różną budową.

Kosmosnauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,527 unikalne wizyty