To już 10 numer Proximy ... dwa i pól roku temu był numer 1Dwa i pól roku temu pojawił się pierwszy numer Proximy. Razem z pierwszym numerem rozpoczęła się powolna ekspansja jednej z najtrudniejszej do opanowania sztuki obserwacji i badania gwiazd zmiennych. Gdy sięgniemy w głąb wiedzy astronomicznej to właśnie ten obszar wiedzy jest najistotniejszy. Sam fakt, że twórcy wytrwali w dziele tworzenia pisma i pracy w popularyzacji wiedzy na temat gwiazd zmiennych już świadczy o ich kunszcie.
A skoro już jesteśmy przy zmienności, to może stąd zainteresowania nasze płcią piękną, że takie zmienne one są?
A co tym rzazem w Proximie? Warto jeszcze poświęcić się Cudownej Wieloryba, bo jeśli koniec świata przejdzie bez wielkich fajerwerków to następne maksimum dopiero w 2018. Już we wstępie zachęca nas do tego
Krzysztof Kida.
A skoro o Mirze mowa to kalendarium im właśnie jest poświęcone. Przedstawiono też dwie nowe oraz pięć supernowych. Tuz po ich prezentacji poradnik obserwatora … supernowych. Tu wspomnę tylko o OGLE IV w ramach którego odkryto już 18 takich gwiezdnych kataklizmów -
Link. w naszej galaktyce niezwykle rzadkie zjawiska do obserwacji, choć statystycznie raz na 40 lat nie dają o sobie znać tak często jak statystyka wskazuje. No cóż. Liczby to jedno a obserwacje to drugie. Myślę, że artykuł będzie dobrym punktem wybicia do zajęcia się tego typu obiektami.
Od strony 13 zaczynamy lekturę ważnego wydarzenia jakim jest Międzynarodowa akcja obserwacji AZ Cassiopeiae w latach 2012-2014. Autorzy zachęcają do dalszego uczestniczenia a nawet włączania się w akcję obserwacji tego układu. Do tego celu nadaje się w zasadzie każdy nawet najprostszy sprzęt astro amatorski i astro fotograficzny. Warto przeczytać nie tylko dlaczego cenne są to obserwacje ale i jak niezwykły jest to układ gwiezdny.
Jednym z istotnych elementów obserwacji tego typu jest fotometria. Brzmi tajemniczo, ale jest to do opanowania. Fotometria ma swoje solidne podstawy matematyczne ale jest niezwykle cennym narzędziem w badaniu gwiazd. Autorzy Proximy pokazują krok po kroku jak tego dokonać na swoim podwórku. A to już wiedza bezcenna.
Do rąk czytelników trafiają zmienne zaćmieniowe na jesień i zimę oraz P Cygni. Jest tez dział Nasze obserwacje tym razem poświęcony Cudownej z Wieloryba.
A skoro o zmiennych gwiazdach mowa, to o naszym Słońcu nie wolno zapominać. Choć to nie typowa zmienna, to w skalach naszego układu obserwujemy zmiany cykliczne w jej zachowaniu. Czasami jest Doś krnąbrna i nie chce dać się okiełznać naszymi tabelkami i równaniami, ale ciągle przyciąga naszą uwagę. Przy tej okazji poznamy oprogramowanie TOS-u dla obserwatorów Słońca oraz jak tym wszystkim się posłużyć.
Bieżący numer zamyka galeria.
Podsumowanie – krótkie …
Reasumując wydanie praktyczne, bo elektroniczne. Coraz trudniej nam poruszać się i Gromadzic pisma gazetowe, a czytniki w postaci tabletów stają się coraz powszechniejsze. Tym samym wydania prasy w ogóle w postaci papierowej przeżywają prawdziwy kryzys. Ale czemu się dziwić. Świat idzie do przodu, choć czasami nie wiadomo gdzie jest ten przód. Osobiście coraz częściej namawiam wydawców do tworzenia przynajmniej archiwów elektronicznych wydań papierowych. Przypadkiem Proxima może być tu liderem, który osiągnie cel, gdy inni będą w pieluchach. Co prawda pismo mamy za darmo, a na PDFach trudno zarabiać i zaraz wszyscy zaczną kombinować. Ale na Wyspach wielkanocnych kiedyś wycięto ostatnie drzewo … i było po wszystkim. Sam po 30 latach mam problem z przechowywaniem tej makulatury, a z poruszaniem się po niej to już zupełnie nie mam szans.
Proxima to wysokiego poziomu pismo astronomiczne. Wąska dziedzina bezcennej i profesjonalnej wiedzy. Trudno coś takiego znaleźć w innych krajach. My nie gęsi … Więc cieszmy się póki co i czytajmy, nawet nie na tabletach, ale czytajmy.
Przeczytaj więcej: