Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:39:21

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Konkurs Heweliusza - BRITE-PL: Pierwszy Polski Satelita Naukowy

Astronomia konkursy slowaKluczowe Konkurs Heweliusza - BRITE-PL: Pierwszy Polski Satelita NaukowyCentrum Badań Kosmicznych wraz z Centrum Astronomicznym zapraszają uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w "Konkursie Heweliusza". Konkurs zaczyna się 22 października i trwać będzie do 17 listopada 2012 roku.


Centrum Badań Kosmicznych wraz z Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, uczestniczą w projekcie BRITE-PL jako Konsorcjum. Konsorcjum tworzy pierwsze polskie naukowe nanosatelity o wadze nieprzekraczającej 10 kg, które będą badać gwiazdy jaśniejsze i gorętsze od Słońca.

Satelity będą fotografowały niebo szerokokątnym aparatem w celu precyzyjnego pomiaru jasności najjaśniejszych gwiazd. Pomiar z powierzchni Ziemi jest znacznie trudniejszy niż pomiar z kosmosu, nawet podczas bezchmurnej nocy. Dlatego do pomiaru jasności gwiazd budowane są satelity BRITE, które będą pracować na orbicie okołoziemskiej. Kilkaset (około 500-800) gwiazd Drogi Mlecznej będzie obserwowanych w trakcie eksperymentu.

Oba satelity, Lem i Heweliusz zostaną wystrzelone w 2013 roku na niską orbitę Ziemi. Promocja nauki i czynny udział w edukacji jest znaczącym celem naukowców pracujących przy projekcie BRITE-PL. Zespół budujący Lema i Heweliusza chciałby zaangażować uczniów w projekt i proponuje konkurs dla wszystkich szkół w Polsce.

Uczniowie szkół podstawowych i średnich, proszeni są, aby utworzyć i przedstawić prace artystyczne związane z Heweliuszem (polskim naukowcem, którego imię nosi drugi polski satelita z konstelacji BRITE-PL), jego życiem, twórczością, i /lub projektem naukowym jego imienia.

Niniejszy konkurs oprócz konkursu na pracę artystyczną jest również konkursem na najlepsze hasło dla misji satelity Heweliusz. Hasło może być w języku polskim, angielskim lub francuskim.

Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o wyznaczenie osoby kontaktowej-koordynatora. Osoba ta otrzyma dodatkowe informacje oraz będzie odpowiedzialna za zbieranie prac uczniów i przesłanie ich do organizatora.

Każda zgłoszona praca zostanie sfotografowana. Obraz złożony ze wszystkich zostanie wgrany do pamięci pokładowej satelity Heweliusz i umieszczony na orbicie wraz z satelitą. Komisja Konkursowa składająca się z uczniów wybierze zwycięzców najlepszego hasła i pracy artystycznej - ich imiona zostaną wyryte na satelicie.

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie, grupy, klasy lub szkoły. Jedynym ograniczeniem jest tylko jedna osoba kontaktowa dla każdej szkoły.

Konkurs rozpoczyna się w poniedziałek - 22 października 2012 r. i będzie trwać do soboty - 17 listopada 2012 r. . Wszystkie prace zgromadzone przez szkołę muszą zostać wysłane jednocześnie przez osobę kontaktową-koordynatora do godziny 12:00 czasu środkowo-europejskiego (CET). Sposób przekazania plików zostanie uzgodniony bezpośrednio z osobą kontaktową każdej szkoły w celu usprawnienia czynności.

Tydzień po zakończeniu konkursu, komisja konkursowa ogłosi wyniki, zarówno hasło jak i imiona zwycięzców które zostaną wygrawerowane na satelicie Heweliusz.

Konkurs koordynuje Didier Morel - nauczyciel z Liceum Francuskiego w Warszawie. Kontakt: dmorel@lfv.pl

Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,338 unikalne wizyty