Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Otwarcie Astro CentrumW dniu 25 października w Zielonej Górze w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze zostało otwarte Przyszkolne Centrum Astronomiczne. Staraniami szkoły i z pomocą władz miasta udało się przez okres trzech lat skompletować sprzęt i wybudować na budynku szkoły miejsce do prowadzenia obserwacji. Całość powstała z inicjatywy oddolnej. Jak pokazuje ta inwestycja obserwatorium dla młodzieży nie musi od razu wiązać się z wydawaniem setek tysięcy złotych. Tym samym staje się w zasięgu możliwości praktycznie każdej placówki. Chęci dyrekcji zostały solidnie podparte pasją naszego przyjaciela Karola Szuszkiewicza prowadzącego Płanetę Oczu. Otwarcie Astro CentrumO samej inwestycji warto przeczytać w załączonych w linkach publikacjach na ten temat. Warto jednak wspomnieć, że takimi rozwiązaniami daje się szkołom niezwykłe narzędzia zmiany tradycyjnych metod zdobywania wiedzy przez wychowanków. To już nie jest uczenie a faktyczne zdobywanie wiedzy.
Astronomia w Polsce jest domena niewielkich grup pasjonatów i zawodowców. Jest nauka elitarną poprzez swoje wymagania interdyscyplinarności wiedzy i praktycznego stosowania umiejętności. Wymaga ustawicznego samokształcenia. Zmusza do kreatywności i pozwala zupełnie inaczej patrzeć na otaczający nas świat.
Otwarcie Astro CentrumChoć dzisiaj niewielu z uczestników otwarcia jest w stanie wskazać wyraźne korzyści dla swoje przyszłości, to realizacja tego wyzwania pokazała jak wiele potrafią z siebie wykrzesać. Biorąc pod uwagę jak ważni w życiu gospodarki kraju są ludzie technicznie uzdolnieni i kształcący się w tych kierunkach dobrze się stało, że taka inicjatywa ujrzała światło dzienne. Jak widać, z tego w szkołach potrafi się stworzyć warunki do szerokiego rozwoju młodzieży. Trudy fluktuacji liczby uczniów w naszych placówkach przetrwają najlepsi.
Astrocentrum zostało wyposażone w dobrej jakości sprzęt. Większość przechowywana w przygotowanym pawilonie pozwoli na szybkie przygotowanie sprzętu do pracy. A południowo wschodnie usytuowanie szkoły da przyzwoite warunki obserwacji jak na tak duże miasto jakim jest już Zielona Góra ze swoimi iluminacjami. Mamy nadzieję, że uczniom spodoba się działalność w Astocentrum a spotkania astronomiczne będą dla nich niezwykle owocne.
Życzymy pogodnych nocy i wspaniałych wrażeń.
Dyrektor szkoły Piotr Szmytkiewicz
Obsługi teleskopu uczył Karol Szuszkiewicz z firmy Planeta Oczu:
Uczniowie “ekologika” z dumą mówią o swoim nowym obserwatorium:
Inwestycję w szkole wsparło miasto – mówi wiceprezydent Wioleta Haręźlak: