Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:55:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Naukowcy próbują ujarzmić niesforne nanorurki węglowe

Nauka slowaKluczowe NanorurkaCieniutkie nanometrowe rurki zbudowane z atomów węgla mają niezwykłe właściwości: są m.in. wyjątkowo wytrzymałe i sprężyste. Ich potencjał uczeni w pełni wykorzystają dopiero, gdy nauczą się je kontrolować, czyli nadadzą im np. dowolną długość czy kształt.


Nanorurki węglowe to zwinięte w rulon płaszczyzny utworzone z atomów węgla. Te niezwykle cienkie i lekkie włókna o wymiarach nanometrów są jednak bardzo drogie. Jeden ich gram kosztuje ok. 150 dolarów, dlatego na badania nad tym tworzywem mogą sobie pozwolić tylko najbardziej zasobne jednostki naukowe.

Jedną z takich grup na Uniwersytecie w Cambridge kieruje Polak, dr Krzysztof Kozioł. "Nanorurki wykazują ciekawe, niewyobrażalne wręcz własności" – powiedział PAP dr Kozioł. Są wyjątkowo wytrzymałe i sprężyste, dzięki czemu stały się najbardziej obiecującym materiałem mikroelektroniki - badania wykazywały, że mogą przenosić napięcia tysiąc razy większe niż przewodniki metalowe tej samej wielkości.

"Problem z tymi materiałami jest taki, że różne grupy naukowe na świecie nie potrafią kontrolować przebiegu tworzenia się takiego układu w procesie syntezy" – powiedział rozmówca PAP. "Tymczasem w nanotechnologii najważniejsza jest kontrola, a 95 proc. ludzi, pracujących w tej dziedzinie, nie potrafi tej kontroli utrzymać" – dodał.

Grupa kierowana przez polskiego uczonego jest jedną z nielicznych, które potrafią stworzyć materiał o oczekiwanej - konkretnej strukturze, średnicy czy długości. Uczeni nie pozostają jednak tylko na poziomie zdobywania wiedzy i przeprowadzania eksperymentów.

"Próbujemy tworzyć ciekawe układy aplikacyjne na podstawie tego materiału. Nie mówimy już o nanostrukturach w probówkach, ale produkujemy mikroskopijne układy: włókna, druty przewodzące. Potem tych drutów używamy do robienia transformatorów, silników" – wyjaśnił PAP dr Kozioł.

Przypomniał, że obecnie na świecie jest ponad sto firm produkujących tego rodzaju materiały. "To są jednak na razie tylko małe, niewielkie zastosowania" - powiedział.

W 2011 roku naukowcy z Rice University w Houston opracowali metodę ciśnieniowego wytwarzania nanorurek metaliczno-węglowych i metalicznych, którym można nadawać określoną długość i kształt. W tym samym roku uczeni University of Central Florida (USA) z nanorurek wytworzyli aerożel, czyli "piankę" o niespotykanych właściwościach fizykochemicznych. Nowy materiał miał rekordową gęstość - jeden centymetr sześcienny aerożelu ważył zaledwie 4 miligramy.

Dr Kozioł podkreśla jednak, że wykorzystywane obecnie na świecie nanorurki nie mają naprawdę ciekawych własności, bo procesów produkcji nanorurek uczeni nie potrafią kontrolować. "By taka kontrola była możliwa, trzeba zajrzeć do konkretnej nanorurki używając specjalnych mikroskopów i układów do ich obserwacji. To jest wielki problem"- zauważył.

"By ten materiał zastąpił wiele rzeczy dookoła nas, trzeba czasu. Ten proces dopiero się rozpoczyna. Stworzyłem kilka firm i próbujemy sami wdrażać nanorurki do produkcji, ale pracować z instytucjami przemysłowymi, które nam pomogą w tym zakresie. Jednak jak szybko do tego dojdzie, to trudno powiedzieć" – zaznaczył.

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska


Przeczytaj więcej:


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,754 unikalne wizyty