Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 06:52:11

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Dr hab. Lech Mankiewicz/ Kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Wydarzenia slowaKluczowe Lech MankiewiczDr. hab. Lecha Mankiewicza z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN fascynują możliwości, jakie internet otwiera przed popularyzacją nauki. Naukowiec daje szanse uczniom na udział w prawdziwych odkryciach naukowych. Za jego sprawą na polski tłumaczone są też setki filmów z Khan Academy.


Dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie jest kandydatem - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Fascynują mnie możliwości, które w edukacji i w popularyzacji wiedzy stwarza internet. Staram się je zbadać, wykorzystywać" - w rozmowie z PAP podsumowuje swoje działania naukowiec. Dodaje, że nawet w najmniejszej miejscowości wystarczy podpiąć internet, dać dzieciom komputer i mogą one uczestniczyć w działaniach badawczych na całym świecie.

"Lech Mankiewicz uprawia popularyzację aktywną. Popularyzacja aktywna, w odróżnieniu od pasywnej, nie polega na wygłaszaniu odczytów i pisaniu artykułów, ale na tworzeniu środowiska, w którym uczestnicy aktywnie biorą udział we wspólnych działaniach. Koronnym przykładem takiej aktywnej popularyzacji jest program Hands on Universe, w którym uczestnicy prowadzą prawdziwe badania naukowe" - zwrócili uwagę naukowcy z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, którzy zgłosili kandydaturę dr. hab. Lecha Mankiewicza.

Kandydat wyjaśnia, że Hands on Universe Europe (EU-HOU) to korporacja edukatorów i uczonych, których dewizą jest "share", a więc dzielenie się. Uczestnikom programu umożliwia się korzystania z rzeczywistych danych doświadczalnych zbieranych na przykład z Kosmicznego Teleskopu Spitzera w poszukiwaniu planet pozasłonecznych.

"Powstanie i rozwój polskiego oddziału EU-HOU zawdzięczać należy niemal wyłącznie aktywności profesora Mankiewicza, który jest nie tylko osobą grającą kluczową rolę w działalności naukowej EU-HOU, ale jest też motorem działalności organizacyjnej i finansowej tego przedsięwzięcia popularyzującego naukę" - zaznaczają w zgłoszeniu fizycy z CFT PAN.

W ramach EU-HOU w ostatnich miesiącach w kilkunastu polskich szkołach przeprowadzono np. Polską Kampanię Poszukiwania Planetoid. "Dzięki projektowi mogę wprowadzać polskie dzieci w poszukiwania planetoid (...). Tu wytrwałość często jest honorowana odkryciem. A przynależność do wąskiego klubu ludzi, którzy coś odkryli jest niesłychanie budująca" - zaznacza popularyzator.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna, na wniosek odkrywców - polskich uczestników programu - nadała nazwę LechMankiewicz jednej z planetoid odkrytych przez polskich uczestników programu.

Szeroki zakres działalności polskiego oddziału EU-HOU można prześledzić m.in. na kanale YouTube pt. "ProstyEksperyment" (Link). Są tam prezentowane doświadczenia z fizyki i pokrewnych nauk przyrodniczych możliwe do przeprowadzenia w warunkach prostej pracowni szkolnej lub w domu.

Lech Mankiewicz zaangażował się też w Khan Academy - internetowy program wspierania nauki przedmiotów ścisłych. Fizyk uzyskał wsparcie finansowe umożliwiające przetłumaczenie na język polski wielu programów Akademii oraz zorganizował strukturę niezbędną do tworzenia tłumaczeń i zapewnienia ich jakości. "W ciągu roku zrobiliśmy prawie 700 filmów z polskimi napisami i kilkadziesiąt filmów z polskim lektorem. To jest pestka w porównaniu z tym, co zrobimy w przyszłym roku. Udało nam się wciągnąć do współpracy resort nauki i sponsorów" - zdradza.

Jak wylicza dr hab. Mankiewicz, do tej pory zanotowano 770 tys. wejść na kanał edukacyjny na YouTube, a codziennie strony Hands on Universe Polska odwiedza po 200-230 osób. Mankiewicz zwraca też uwagę, że Polacy są silnie zaangażowanie w społecznościowe projekty naukowe, m.in. w Zooniverse.org czy Microobsrevatory.

Mankiewicz podkreśla, że jest niezwykle zirytowany tym, co się mówi w Polsce o nauce. "Wszyscy, którzy opowiadają w koło, że nauka polska się do niczego nie nadaje i nic nie daje społeczeństwu, powinni się mocno puknąć w czoło" - podkreśla i dodaje, że polska nauka jest dobra i odegrała swoją rolę "począwszy od tego, że internet w Polsce wprowadzali fizycy, poprzez działanie Centrum Nauki Kopernik (...), a skończywszy na kolejnej rewolucji, która nazywa się Khan Academy" - wymienia.

Lech Mankiewicz jest częstym gościem spotkań, kongresów i konferencji środowisk nauczycielskich w Polsce, a niedawno został odznaczony nagrodą im. prof. Włodzimierza Zonna za upowszechnianie wiedzy o Wszechświecie. Oprócz tego dyrektor CFT PAN organizował wspólne obserwacje przejścia Wenus, obserwacje zorzy polarnej, bierze udział w społecznościowych projektach naukowych na platformie Zooniverse.org oraz uczestniczy w Piknikach Naukowych Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, czy w Festiwalu Nauki w Warszawie.

Lech Mankiewicz urodził się w 1959 r. w Warszawie. Pracował w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN, odbył staże zagraniczne w kilku instytucjach w tym w CERN, uniwersytetach w Monachium i w Heidelbergu, w Instytucie Maksa Plancka. Od roku 2001 pracuje w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, a od 2007 r. jest dyrektorem tej placówki.

PAP - Nauka w PolscePrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,612,688 unikalne wizyty