Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:40:48

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zaćmienie Slońca z Glorii

Astrnomia zjawiska zaćmienie , Gloria, Australia Miejsce transmisji zaćmienia przez Gloria - AustraliaSaros 133 przynosi nam w najbliższym tygodniu kolejne zaćmienie Słońca. O periodyczności tych zjawisk wiedzieli już starożytni. Ale dopiero od niedawna w skali historii naszej cywilizacji wiadomo dlaczego tak się dzieje. Współcześnie mówi się o niewielkim znaczeniu naukowym tych zjawisk, co nie do końca jest prawdą. Tym razem GLORIA przygotowuje się z ekspedycja do badania i transmisji zaćmienia. Choć dzisiejsza technologia pozwala na tego typu przedsięwzięcia, to nigdy nie odda ono prawdziwych emocji jakie towarzyszą ludziom w czasie tych kilku minut, gdy na niebie znowu widać gwiazdy. Może dzięki temu w najbliższej przyszłości skusimy się na osobisty udział w takim przedsięwzięciu? Może warto przed końcem świata?


Już w najbliższy wtorek całkowite zaćmienie Słońca. Choć spektakl na własne oczy będą mieli szansę podziwiać tylko mieszkańcy antypodów, to dzięki m.in. Polakom zaangażowanym w naukowy projekt GLORIA, każdy będzie mógł go obejrzeć w domu: na stronach tvnmeteo.pl. Zapraszamy!

We wtorek 13 listopada Księżyc znajdzie się w jednej linii z Ziemią i Słońcem, a to oznacza, że czeka nas całkowite zaćmienie gwiazdy. Niestety, w Polsce będzie już zbyt ciemno, by je oglądać własnym okiem. Jedynym miejscem, w którym da się je zobaczyć, będzie północny wschód Australii.

Zaćmienie zobaczymy na ekranie

Dzięki nowoczesnym technologiom i zaangażowaniu międzynarodowej grupy naukowców, zaćmienie obejrzeć będzie można także w Polsce.

Badacze pracujący w przy naukowo-społecznościowym projekcie GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array, pol. GLObalna Inteligentna Sieć Teleskopów-Robotów) chcą, by zaćmienie mógł w internecie oglądać cały świat.

Zobaczysz je na tvnmeteo.

Bezpośrednia transmisja rozpocznie się o godz. 21.30 czasu polskiego i potrwa 15 minut. W tym czasie będzie miało miejsce całkowite zaćmienie.

Jako wstęp już od godz. 20.45 publikowane będą zdjęcia zaćmienia wykonywane co pięć minut.

Zapraszamy do oglądania spektaklu na stronach tvnmeteo.pl!

"Pójść o krok dalej"

W kierowany przez politechnikę w Madrycie projekt zaangażowani są także Polacy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Na czele zespołu polskiego stoi prof. Aleksander Filip Żarnecki z WFUW.

W rozmowie z naszym portalem opowiedział, jakie są główne założenie projektu GLORIA i dlaczego Polacy biorą w nim udział.

Zrobotyzowane teleskopy

- Obserwacje astronomiczne w świetle widzialnym w ostatnich czasach bardzo się zmieniły. Zrobotyzowane teleskopy zapisują zdjęcia nieba wykonane przez bardzo czułe aparaty, a odpowiednie programy komputerowe analizują to, co się na nich znalazło - powiedział nam Żarnecki.

- Projekt GLORIA, którego jesteśmy uczestnikami, chce pójść o krok dalej i połączyć te zrobotyzowane teleskopy w sieć. Dzięki temu mogłyby same, bez ingerencji człowieka, rozdzielać pomiędzy sobą zlecone im zadania. To oznacza, że obserwacji danego ciała niebieskiego dokonywałby ten teleskop, który miałby do tego najlepsze warunki, np. bardzo dobrą pogodę - tłumaczył naukowiec.

Żarnecki dodał, że taka połączona sieć teleskopów dawałaby gwarancję obserwacji bez przerwy. - Kiedy przypatruje im się jeden teleskop, w obserwacjach robi się "dziura", bo po nocy nastaje dzień - tłumaczy.

Uczniowie poznają niebo

Żarnecki podkreśla jednak, że projekt GLORIA ma też inny ważny cel.

- GLORIA ma bardzo duży potencjał jeśli chodzi o propagowanie nauki, a zwłaszcza astronomii - przyznał naukowiec.

- Po pierwsze, obrazy nieba, które pozyskają teleskopy, będą udostępniane za pomocą internetu wszystkim zainteresowanym: zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Po drugie, dzięki naszej obecności w projekcie, polscy uczniowie w trakcie swoich lekcji będą mieli okazję np. podziwiać nocne południowe niebo, na którym świeci Krzyż Południa albo też poznawać różne ciekawe zjawiska - wyliczał Żarnecki.

"Diamentowy pierścień"

Jak zdradził badacz, przy okazji całkowitego zaćmienia Słońca zaobserwować będziemy mogli także ciekawe zjawiska towarzyszące. Obejrzymy m.in. tzw. diamentowy pierścień, czyli rozbłysk światła pojawiający się w momencie, gdy Słońce chowa się całkowicie za tarczą Księżyca. Dla miłośników astronomii interesującą obserwacją będzie także sama pozorna wielkość ciał niebieskich: z naszej perspektywy rozmiar Słońca i Księżyca będzie bardzo podobny, choć w rzeczywistości gwiazda jest wielokrotnie większa od satelity.

Transmisja w Polsce będzie nadawana z serwerów Wydziału Fizyki UW.

TVNMeteo.pl





Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,353 unikalne wizyty