Edwin Hubble zawsze ze swoja fajką Edwin Powell Hubble (1889-1953) - ur. 20 listopada 1889 w Marshfield w Missouri - dzisiaj obchodzimy
123 rocznicę jego urodzin. Wybitny astronom, który zmienił naszą wiedzę o kosmosie nie mniej niż Johannes Kepler. Swoja drogę w astronomii zaczął później niż wielu równei wybitnych naukowców. Zaczynał od studiowania prawa, przez trenowanie koszykarzy, ale astronomia zawsze mu towarzyszyła i powrócił zawodowo do niej w Obserwatorium Yerkes należącym do Uniwersytetu Chicago, gdzie uzyskał tytuł doktora w roku 1917 - miał 28 lat.
Dwa lata później rozpoczął prace na Mount Wilson (California) i tam pracował do śmierci. W śród jego osiągnięć naukowych dwa należą do najważniejszych: odkrycie, że rzekome mgławice w Drodze Mlecznej są tak naprawdę odległymi galaktykami podobnymi niejednokrotnie do naszej Galaktyki, oraz drugie mające konsekwencje do nią dzisiejszego w nauce, wielką ucieczkę galaktyk - wraz z
Milton L. Humasonem wykazał, że galaktyki oddalają się od nas tym szybciej im dalej się znajdują. Choć często uznawane za dość kontrowersyjne wówczas odkrycie ze względu na niewielką ilość danych, dzisiaj nie budzi już takich kontrowersji, a jego sukces kładzie się na karb niezwykłej intuicji.
Edwin HubbleZnany ze swoich wcześniejszych sportowych osiągnięć astronom całe życie znany był ze swojej pasji do fajki. Z tym związana jest pewna anegdota. Edwin badał widma galaktyk. W tamtych czasach techniki fotograficzne w badaniach widm obiektów kosmicznych napotykały na szereg trudności. Nie wnikając w szczegóły warto tylko wspomnieć, że to właśnie na badaniach widmowych Hubble opierał swoje badania. Jakież było jego zdziwienie, gdy na pewnych kliszach znalazł dziwny obraz widma. Jak się później okazało, to zapalana przez niego fajka przy teleskopie spowodowała obserwowane niepożądane zmiany. Stad rada dla przyszłych astronomów, że palenie jest szkodliwe, nie zawsze na zdrowie, a czasem może zaważyć w karierze naukowej.
Chcąc poznać więcej mało znanych faktów z życia nie tylko Edwina, ale i innych astronomów, którzy w tamtych czasach i wcześniej dokonywali niezwykłych odkryć naukowych zachęcamy do przeczytania "
W niebo wpatrzeni", gdzie można poznać różne ścieżki nauki po jakich przychodzi czasem astronomii krążyć.
Przeczytaj więcej: