Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-8-2022 07:58:30

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4979 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

MSL- potencjalne wykrycie prostych związków organicznych

Wydarzenia MSL,Mars,życie Slajd z prezentacji odkrycia MSL związków organicznych na MarsieTrzeciego grudnia 2012 roku odbyła się konferencja opisująca wyniki pomiarów formacji „Rock Nest”, w okolicy której łazik przebywał przez około 30 dni. Wykryto m.in. pewne poszlaki prostych związków organicznych, choć jeszcze nie jest pewne, czy nie jest to przypadkowe zanieczyszczenie.


Łazik Mars Science Laboratory (MSL) „Curiosity” wylądował 6 sierpnia 2012 roku wewnątrz krateru Gale. Lądowanie przebiegło pomyślnie i prawie natychmiast po lądowaniu rozpoczęły się badania powierzchni, skał i atmosfery okolic lądowania. Dokonane już zostały pierwsze ważniejsze odkrycia – m.in. ślady po dawnym marsjańskim dość wartkim strumieniu. Aktualnie łazik zbliża się do celu pośredniego misji – obszaru Glenelg.

Trzeciego grudnia 2012 roku odbyła się konferencja podsumowująca pierwsze wyniki misji MSL. W szczególności skupiono się na pomiarach przy formacji o nazwie „Rock Nest”, gdzie łazik przebywał przez około 30 dni (pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu). W tamtym miejscu znajduje się duża ilość marsjańskiego piasku, którą poddano szczegółowej analizie za pomocą instrumentów SAM ( Sample Analysis at Mars), APXS (Alpha Particle X-ray Spectrometer) i CheMin (Chemistry and Mineralogy). Do pomiarów naukowcy postanowili wybrać bardzo typowy i najpowszechniejszy w okolicy grunt marsjański. Pomimo tej „przeciętności” zebrane informacje są bardzo intrygujące.

Przede wszystkim został wykonany pomiar składu chemicznego marsjańskiego piachu z próbek zebranych w „Rock Nest”. Piasek w tym miejscu okazał się być nieco inny od tego jaki zbadały w innych miejscach Marsa łaziki Spirit i Opportunity – np. zawierają one mniej tlenku magnezu, ale więcej tlenku wapnia (druga grafika tego artykułu).

Niektóre próbki zebrane w „Rock Nest” zostały podgrzane do wysokich temperatur, by wykryć różne uwalniające się związki chemiczne. Podczas podgrzewania z próbek uwolniła się woda, dwutlenek węgla, tlen i dwutlenek siarki. Obecność wody w próbkach jest bardzo intrygującą obserwacją – nie oznacza to, że zebrane próbki były „mokre”, ale jest jej więcej niż wcześniej naukowcy przewidywali. Co więcej, udało się wyliczyć także stosunek izotopów wodoru. Stosunek protu (wodór-1) do deuteru (wodór-2) jest inny niż na Ziemi – marsjańska woda jest „cięższa” od tej ziemskiej (zawiera więcej deuteru).

Pomiary przy „Rock Nest” wykazały także obecność związków organicznych. Wykryto związki takie jak CH3Cl, CH2Cl2 i CHCl3 (oraz kila innych), czyli chlorowe pochodne najprostszych związków organicznych. Czwarta grafika w galerii tego artykułu prezentuje slajd z konferencji prasowej, która dotyczy zarejestrowanych związków organicznych. W tej chwili nie jest jeszcze pewne, czy te związki nie są zanieczyszczeniem - tę okoliczność trzeba sprawdzić i wyeliminować zanim zostaną wysunięte dalsze wnioski. Tu warto zauważyć, że naukowcy biorący udział w misji MSL są bardzo ostrożni i wolą wpierw wyeliminować wszystkie potencjalne źródła zanieczyszczeń zanim dokonają interpretacji wyników.

Misja MSL już w tej chwili zmienia nasze pojęcie na temat przeszłości i teraźniejszości Czerwonej Planety. Nie minęły jeszcze cztery miesiące od lądowania łazika we wnętrzu krateru Gale, a już dokonane zostały ważne pomiary i odkrycia. Już w najbliższym czasie, prawdopodobnie przed końcem roku, dojdzie do pierwszych wierceń wykonanych przez łazik, a w dalszej kolejności – do jazdy ku celowi głównemu misji – górze Mt Sharp.

(NASA, JPL)
Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
26,613,176 unikalne wizyty