Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:18:15

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na Jowisza

Sekcja Astronomiczna Jowisz,opozycja,2012 W dniu 1 grudnia , na chwile przed opozycja Jowisza, skorzystaliśmy z odrobiny pogody, by wykorzystać okazję najmniejszej odległości do gazowego olbrzyma w roku 2012Na taką okazję czekaliśmy kilka miesięcy. Mowa oczywiście o pogodzie do najprostszych obserwacji astronomicznych. Nie bowiem nic straszniejszego jak brak pogody, gdy sprzętu dostatek. I choć szczęście na tych zajęciach było tylko połowiczne, to jednak udało się namierzyć gazowego olbrzyma nim zbliżył się do Ziemi na najmniejsza odległość w tym roku. Nieco więcej szczęścia mieliśmy w kolejne dni opozycji planety. A na tym nie koniec atrakcji tej soboty.


Jowisz,opozycja Opozycja Jowisza - fotografia z połączenie klatek z animacji wykonanej w dniu 3 grudnia 2012r. Autor: Jacek Patka; do fotografii użyto kamery internetowej marki Philips, więc nie jest to żadem wyszukany sprzęt do astrofotografii, ale do planet nadaje się szczególnie.Andrzejki zdziesiątkowały nieco nasze szeregi tego dnia, ale co się dziwić, kiedy ludzie wybierają imprezę niż kolejny wątpliwą okazje na obserwacje – tyczy się to tych małej wiary. W takich warunkach należy bowiem śledzić nie tylko prognozy, tę bywają wątpliwe, ale to co dzieje się na niebie z chmurami za oknem. Nam, się udało i wyczekaliśmy te krótką chwile na zobaczenie Jowisza w największych wymiarach jakie nam w tym roku przyszło widzieć. Nic straconego, bo kolejne dni będą nieco łaskawsze, co widać po kilku fotografiach tej planety zrobionych naszymi rękoma. Już pierwszy rzut oka na obraz Jowisza wprawiał w podziw, bo jego rozmiary i jakość obserwacji szczegółów w postaci pasów atmosfery była niebywała. Niestety pogoda przerwała sielankę i uszczęśliwieni zostaliśmy kolejnymi porcjami białego puchu na niebie. W dziurach między nimi pozwalaliśmy sobie na chwilę aplauzu dla Naj z pośród planet, ale na tym się skończyło.

Przy okazji przyszło wszystkim zapoznać się ze szczegółami napędu w osi rektascensji montażu paralaktycznego niemieckiego. Montaż wymaga ustawienia go względem osi świata, ale jak pokazuje praktyka do takich obserwacji wystarczy tylko zgrubne ustawienie (precyzja wymagana jest w długo-czasowych zdjęciach). Nasz montaż ma co prawda lunetę biegunową, ale te szczegóły zabierają czas, cenny czas. Pozostałe ustawienia montażu były wcześniej kolimowane. Więc pochylenie osi nieruszane z miejsca pozwoliło osiągnąć zadowalającą precyzję. Przez cały czas obserwacji 1,5 godziny, montaż trzymał kierunek na Jowisza przy powiększeniu 180 razy (okular 10mm). Napęd w postaci silnika krokowego zasilany ze stacji zasilającej napięciem 6V precyzyjnie prowadził za obranym kursem.

opozycja, jowisz,2012 Jowisz w opozycji sfotografowany przez naszego Honorowego Członka Mariusza RudzińskiegoNa fotografię Jowisza przyszedł czas w dniu 3 grudnia, w zasadzie w nocy. Przy pomocy kamery SPC900NC przystosowanej do pracy w wyciągu okularowym 1,25’’, wykonano cztery filmy AVI z których przy pomocy programu RegiStax wybrano najlepsze klatki (kilkaset z każdego filmu) i złożono w jeden obraz. Po korektach filtrami graficznymi można zobaczyć wiele szczegółów zjawisk zachodzących w układach księżyców i w atmosferze Jowisza. Nas przyjaciel Mariusz Rudziński to zapalony fotograf nie tylko planet. Przy pomocy aparatu Cannon wykonuje aviki i podobnie jak my, tyle że z większa wprawa i doświadczeniem wyciąga obrazy o wspaniałych kolorach i kształtach.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawostce zajęć. Matematyka w służbie … rysunku. A dokładniej tworzenie rysunku za pomocą algebry, taki jest cel i skutek niezwykłego serwisu Desmos. W ramach ćwiczeń przyszło nam zapoznać się interfejsem i zasadami pracy aplikacji. Efekty innych potrafią zadziwiać. Zasada jest jedna i prosta. Napisać równania, które wygenerują wykresy, z których powstanie konkretny rysunek. Na początek .. Prom Kosmiczny. No może przesada, ale jak się okazało zabawa przednia na wszystkie niepogodne wieczory. Warto zacząć od jakiś prostych trójkątów, czy kwadratów i przyglądać się innym … i tworzyć samemu. Powodzenia.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,893 unikalne wizyty