
Rozpoczynamy kolejny rok badań stanu zanieczyszczenie ciemnego nieba. Z dniem dzisiejszym rusza międzynarodowy projekt pod nazwą Globe at Night. W tym roku przez cztery miesiące odbędzie się pięć sesji obserwacyjnych, z racji korzystnego układu faz Księżyca.
Globe at Night rozpoczyanmy badanie nieba. Projekt trwa przez cztery miesiące tego roku.
Projekt badania stanu zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem ma już kilkuletnie tradycje. Zmienił on myślenie wielu ludzi i skłonił do działania wiele lokalnych i nie tylko lokalnych społeczeństw, dzięki czemu powstały strefy ochrony nocnego nieba oraz nowoczesne rozwiązania oświetlenia. Choć projekt zrodził się z inicjatyw astronomicznych to szybko wykazano jego znaczenie dla środowiska naturalnego oraz życia nas samych. Ciemne niebo jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania środowiska naturalnego, a le również często zaniedbywanym aspektem życia ludzi na całej Ziemi.
Rozświetlone miasta, reklamy, iluminacje, a co najważniejsze złe rozwiązania nie tylko źle wpływają na życie zwierząt i roślin, ale wręcz szkodzą i zabijają żywe organizmy. Wydaje się to niezrozumiałe, ale tylko na pierwszy rzut oka. To skala tego zjawiska czyni z niego tak niebezpieczną zmianę środowiska naturalnego. My wszyscy możemy się również przyczynić do monitorowania tego aspektu środowiska oraz wpłynąć na jego zmianę z korzyścią nie tylko dla obserwacji astronomicznych, ale i dla wszystkiego co życie wokół nas i nas samych.
Aby przystąpić do projektu wystarczy podobnie jak w latach poprzednich zapoznać się z instrukcją dla obserwatora i dokonać obserwacji odpowiedniego gwiazdozbioru nieba wg schematu określonego w instrukcji.
Obserwacje należy wykonać w następujących okresach czasu:
January-Styczeń
3 - 12, 2013
January-Styczeń
31 - February-Luty
9, 2013
March-Marzec
3 - 12, 2013
March-Marzec
31 - April-Kwiecień
9, 2013
April-Kwiecień
29 - May-Maj
8, 2013
W naszych szerokościach geograficznych najczęściej badać będziemy gwiazdozbiór Oriona. To co zaobserwujemy, ilość widocznych nieuzbrojonym okiem gwiazd, należy porównać z rysunkiem z instrukcji. Dopasowanie do konkretnego obrazka da nam odpowiedź o tzw. zasięgu gwiazdowym, czyli jak słabe gwiazdy można z danego miejsca zobaczyć.
Na ostatniej stronie instrukcji znajduje się formularz, który ułatwi nam zebranie informacji do złożenia raportu przez Internet. Potrzebujemy datę obserwacji i czas, współrzędne geograficzne, uzyskany zasięg gwiazdowy oraz stan pogody (zachmurzenie lub zamglenie, temperatura, obecność w pobliżu źródeł światła). Starajmy się, by w czasie obserwacji nie oświetlało nas bezpośrednio światło ulicznej lampy lub iluminacji.
Raporty można składać pod adresem:
Link
Warto wspomnieć, że w Polsce wykonano najliczniejsze obserwacje w czasie wszystkich sesji projektu z lat poprzednich. A zebrane dane z tych lat pozwalają ocenić skalę zmian zachodzących w środowisku.
Wzorem lat ubiegłych Sekcja Astronomiczna prowadzi warsztaty przygotowujące do tego zadania osoby indywidualne oraz nauczycieli czy instruktorów, którzy poprowadzą swoje grupy w czasie całego projektu. Zachęcamy do udziału. Najbliższe takie warsztaty odbędą się w dniu 5 grudnia 2013 roku w czasie zajęć Sekcji (od 17:00 do 20:00) w sali 061 Pałacu Książęcego w Żaganiu na ul. Szprotawskiej 4. W razie braku pogody do prowadzenia szkolenia w terenie wykorzystamy przygotowaną przez nas specjalną tablicę LED. Zapraszamy.
Przeczytaj więcej: