Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:04:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Karły w podziemiach Pałacu

Sekcja Astronomiczna bartłomiej,księżyc Księżyc opracowany przez Bartłomieja w czasie zajęć w dniu 26 stycznia 2013r.Odwiecznym problemem astronomii są odległości w kosmosie. Najistotniejsza rolę w ich mierzeniu odgrywają świece standardowe, czyli obiekty pozwalające wyznaczać je. Jak się jednak okazuje czasami z tymi standardowymi świecami mamy więcej problemów niż by się z pozoru wydawało. A wszystko dlatego, że nic nie jest takie oczywiste gdy bada się najodleglejsze zakątki Wszechświata. Nas tym razem zainteresowały białe karły w układach wielokrotnych gwiazd, gdzie dochodzi do powstania supernowej 1a. Ten typ odgrywa obecnie wielka role w badaniu ekspansji przestrzeni kosmicznej. Co więc w nich jest takiego nietypowego?


Z badań astronomów nad tym typem supernowych wynika, że część z nich eksploduje anormalnie. Jeszcze niedawno trudno było badać je, ale najnowsze symulacje komputerowe pokazują, że być może wiemy co jest powodem takiego ich zachowania. Rzecz w tym, że supernowe 1a potrafią wybuchać nie jak supernowe. Ilość energii jest mniejsza, co wpływa na oceny odległości do nich, a tym samym na oceny odległości do najdalszych galaktyk w kosmosie.

Artykuł na ten temat ukazał się w sieci i w ostatnim wydaniu Encyklopedii Kosmos, więc w zasadzie każdy ma dostęp do tego materiału, tak jak my. Przy okazji poznaliśmy szczegóły związane z białymi karłami, szczególnie czym są i dlaczego wyglądają tak jak wyglądają. Ciekawym jest fakt, że w układach podwójnych i wielokrotnych mogą reagować z krążącymi z nimi gwiazdami i kraść im materię z ich atmosfer. Skutki tego są w końcu katastrofalne. Biały karzeł wybucha, co jest dla naszych badań zbawienne. W zeszłym roku za efekty tych badań przyznano Nagrodę Nobla.

Wybuch jest specyficzny. Jak pokazują obecne badania nie zawsze musi przebiegać tak samo. I to jest to co powoduje anormalność takich supernowych. Gwiazda eksplodując w wielu miejscach na raz nie osiąga takiej krzywej jasności jak typowe supernowe 1a. a to może mieć kolosalne znaczenie w ocenach odległości na bazie ich obserwacji.

Nie tylko te świece standardowe bywają niepewne. Cefeidy też pokazały kolejne swoje oblicza i spędziły sen z oczu wielu astronomom. Za to dają szansę kolejnym pokoleniom badaczy na wykazanie się swoja dociekliwością.

Podsumowaliśmy również projekt Astrokalendarza 2013r. Należy go zaliczyć do bardzo udanych. Wydaliśmy w tym roku 250 egzemplarzy z czego znacząca większość już jest w rękach miłośników astronomii z całego kraju i za granicą. Nasz produkt jest oceniany bardzo wysoko, zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Kalendarz astronomiczny, to nie tylko piękne obrazy kosmosu na jego stronach, ale także wiele informacji o zjawiskach w kosmosie w ciągu całych 365 dni roku. Znalazło się tez w nim miejsce na całkiem ziemskie sprawy, jak zloty czy różne imprezy o charakterze astronomicznym. Nie zapomnieliśmy też o tych co zginęli w imię nauki. W najbliższych dniach obchodzimy rocznice katastrof dwóch promów co przypomina nam jak niebezpieczne jest wyprawianie się w tą nieprzyjazną nam przestrzeń.

Kolejnym etapem objęliśmy przetwarzanie obrazów astronomicznych. Tym razem obróbką objęliśmy nasze materiały z zeszłego roku. Zdjęcia Księżyca wykonane przez Bartłomieja pozwoliły zapoznać się z możliwościami programu RegiSatx w zakresie obróbki obrazów wykonanych nie kamerą (pliki AVI), ale aparatem fotograficznym – pojedyncze klatki ze zdjęciami. Niespodziewanie dla niektórych nie można ślepo klikać kolejnych przycisków na ekranie i oczekiwać zadowalających efektów. To było najlepsze w tym, że trzeba było spróbować czegoś innego. Po tym efekty okazały się wspaniałe. Prosty aparat podłączony do prostego teleskopu potrafi dać możliwość przeżycia wielu wspaniałych przygód z astrofotografią.

Na dworze rozszalał się mróz. Niebo nieco odsłoniło się z chmur i dało szansę zobaczyć naszego bohatera w pełni. Poza nim niewiele więcej dało się zaobserwować z centrum miasta. Dopiero na peryferiach można było zaobserwować Oriona i Jowisza oraz kilka jaśniejszych gwiazd. Nadchodzący drugi etap badań w projekcie Globe at Night nie zapowiada się najlepiej. Idzie odwilż a z nią kolejne dywany chmur zasłaniające widok gwiazd. A może będziemy mieli nieco szczęścia?


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,721 unikalne wizyty