Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 02-4-2025 10:35:12

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Swift wykrywa nową czarną dziurę w Drodze Mlecznej

Astronomia czarna dziura Czarna dziura wsysająca materię gwiazdy. Opadający na czarna dziurę gaz z atmosfery gwiezdnego towarzysza tworzy specyficzny torus. Pierścień gazu rozgrzewa się tak mocno, że emituje promieniowanie wysokoenergetyczneSonda Swift amerykańskiej agencji kosmicznej NASA wykryła kilka miesięcy temu rozbłysk promieniowania X ze źródła w pobliżu centrum naszej galaktyki. Za zdarzenie może odpowiadać rzadka nowa aktywna w zakresie X, której jednym ze składników jest czarna dziura.


Nowe to gwiazdy wybuchowe, będące w rzeczywistości układem podwójnym, gdzie następuje proces ściągania materiału (przede wszystkim wodoru i helu) z jednego składnika na drugi – najczęściej białego karła. Na skutek nagromadzenia materiału i spełnienia określonych warunków dochodzi do inicjacji eksplozji termojądrowej.

Rzadkim rodzajem nowej jest układ emitujący przez krótki czas wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie, które w ciągu kilku dni od pojawienia się osiąga maksimum emisji, a następnie przez kilka miesięcy słabnie. Do rozbłysku promieniowania X dochodzi w momencie przepływu dużej ilości gazów na najgęstsze znane nam obiekty – gwiazdy neutronowe lub czarne dziury.

To właśnie taki rozbłysk dwukrotnie skupił uwagę instrumentu Burst Alert Telescope na sondzie Swift. Do rejestracji doszło 16 i 17 września ubiegłego roku. Nowa, nazwana od położenia na niebie Swift J1745-26, znajduje się kilka stopni od centrum Drogi Mlecznej w konstelacji Strzelca. Prawdopodobny dystans od Ziemi do tego obiektu wynosi około 20-30 tysięcy lat świetlnych.

Dzięki podniesionemu alarmowi na obiekt skierowane zostały także obserwatoria pracujące w podczerwieni oraz radioteleskopy. Niestety w zakresie widzialnym obserwacje ze względu na skrywający widok pył były niemożliwe do przeprowadzenia. 18 września nowa zaczęła emitować rozbłysk w wysokim zakresie promieniowania rentgenowskiego (około 10 tys. eV), osiągając poziom równoważny pozostałościom supernowej w Mgławicy Kraba – znanemu celowi kalibracyjnemu dla obserwacji w tym przedziale energetycznym.

Materiał wideo przedstawiający obserwację nieznanej wcześniej czarnej dziury, której położenie ujawniła nowa aktywna w zakresie promieniowania X / Credits: youtube.com, NASAexplorer

W niskim zakresie promieniowania X, obserwowanym przez sondę Swift, nowa w przeciągu paru dni od wykrycia rozbłysku pojaśniała co najmniej 30-krotnie. W przypadku nowej Swift J1745-26 astronomowie podejrzewają, iż jednym ze składników jest czarna dziura, której parametry będą mogły być pomierzone w momencie zaniku promieniowania X. Prócz czarnej dziury, ten rentgenowski układ podwójny o niskiej masie (LMXB – Low Mass X-ray Binary), zawiera także gwiazdę ciągu głównego podobną do naszego Słońca. W układach LMXB pomiędzy dwoma składnikami następuje przepływ gazu (dawcą jest zwykła gwiazda), który w miarę zbliżania do czarnej dziury ulega podgrzaniu, w wyniku czego następuje stabilna emisja promieniowania rentgenowskiego.

Jednak w wyjątkowych przypadkach następuje zaburzenie dostaw gazu z gwiazdy do dysku wokół czarnej dziury, co powoduje przeskakiwanie układu pomiędzy dwoma dramatycznie różnymi stanami. W chłodniejszym stanie (mniej zjonizowanym) gaz zbiera się w zewnętrznej części dysku niczym woda w zalewie. Z kolei w gorętszym okresie (bardziej zjonizowanym) następuje przepływ gazu do centrum dysku.

Na skutek zajścia rozbłysku dochodzi do „wyczyszczenia” wewnętrznych rejonów wokół czarnej dziury, w związku z czym po pewnym czasie zaczyna brakować paliwa do podtrzymania emisji promieniowania X. Po upływie dekad i skumulowaniu odpowiednich zapasów gazu w zewnętrznych rejonach dysku dochodzi do ponownego przeskoczenia w „gorętszy stan”, rozpoczęcia przepływu gazu do centrum i w efekcie emisji promieniowania X. Zjawisko to, znane jako limit cyklu termiczno-lepkiego, pozwala astronomom rozróżnić krótkotrwałe rozbłyski pochodzące z różnych systemów, od protoplanetarnych dysków krążących wokół młodych gwiazd, przez nowe z białymi karłami w centrum, a kończąc na supermasywnych czarnych dziurach w centrach galaktyk.



(NASA)
Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
32,210,076 unikalne wizyty