Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:40:41

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Astronomia Amatorska nr 2

Astronomia ksiązki AA Okładka drugiego numeru w 2013 rokuOd wielu lat amatorzy astronomii czekali na pismo dla siebie. Na rynku jest co prawda kilka pozycji, ale żadna nie spełniała do tej pory wymagań jakie ma największa grupa czytelników tego obszaru wydawnictw. Najprościej było wziąć wszystko w swoje ręce i tak właśnie się stało. Do rąk czytelników trafił właśnie drugi numer Astronomii Amatorskiej (AA) tego roku (luty) i jak od razu widać krzepł nieco i dalej utrzymuje wysoki poziom. Tym samym rynek otrzymuje obecnie komplet treści z tej wspaniałej dziedziny wiedzy jaką jest astronomia co dowodzi, że potrafi ona być niezwykłą pasją na całe życie.


W środku wita nas pięknie i profesjonalnie opracowany dział najnowszych informacji. W dobie Internetu trudno wymagać by pismo uczyniło tu coś szczególnie niezwykłego, ale jakość tej treści jest bardzo wysoka i nie przeczytacie tego nigdzie indziej.

Strona tytułowa zachęca nas do przeczytania najobszerniejszych opracowań i trzeba szczerze przyznać, że warto im poświęcić czas. Szczególnie polecanym jest Astrofotografia – dzielić, ale jak? Jak to z fotografią bywa pstrykać każdy umie, ale zrobić dobre zdjęcie i do tego jeszcze wiedzieć jak to osiągnąć, to już spora sztuka. Astrofotografia rządzi się swoimi szczególnymi prawami. Łukasz Socha pokazuje, że nie jest to żadna magiczna wiedza i każdy tu może spróbować swoich sił. Tym razem opisuje technikę łączenia obrazów, przydatna szczególnie w fotografii obiektów DS, ale nie tylko ich.

Znany forumowiczom z kometowego zainteresowania Piotr Guzik przedstawia nam Kometę Heweliusza. Tytuł niech was nie zmyli. Mowa w nim też o kometach współczesnych, choć niedawna rocznica jego urodzin pozwoliła przypomnieć jakim był on specjalistą w ich dziedzinie. Wspaniale opisane badania komet przez Pana Jana przybliżą wszystkim te niezwykłe i nieprzewidywalne obiekty kosmiczne.

AA to spora dawka efemeryd o tym wszystkim co nad naszymi głowami się dzieje. Niejeden może sobie pomyśleć komu to i do czego potrzebne, ale wierzcie mi, że bez tego często trudno sobie dać radę na gwiezdnych szlakach. Mapki opracowane szczegółowo są wysokiej jakości. Do tego dochodzą zjawiska w układach księżyców największych planet, komety, planetoidy i gwiazdy zmienne. Jest tego masa i nikt nie będzie już narzekał, że w lutym jest spokojnie i nic się dzieje.

Jeszcze Jan Desselberger przybliża nam problem związany z rotacją obiektów w kosmosie w artykule O obrotach. Temat wydaje się banalny, ale po przeczytaniu artykułu już nikt tak myśleć nie będzie.

O lornetkach od najmniejszej do tych całkiem sporych pisze Jan Kolwas. Dzisiaj często niedoceniany przyrząd obserwacyjny jest jednym z najlepszych jaki, szczególnie amator, powinien sobie zaserwować i to nie tylko na początek. Poznamy w nim wiele istotnych szczegółów, które za pewne pomogą nam wybrać tę jedyną najbardziej przydatna naszym obserwacjom. Warto przy tym pamiętać, że co dwoje oczu to nie jedno.

Gdzie kupić ten miesięcznik? W większych miastach zapraszamy do księgarń w tym EMPiKów. Ale chyba najlepszym rozwiązaniem jest prenumerata, bo wtedy dostaniemy je prosto do naszej skrzynki listowej. Pozostanie nam tylko czekanie na kolejny numer.

Dodatkowe informacje na stronie wydawcy.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,139 unikalne wizyty