Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:34:03

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spotkanie z Heweliuszem pod Ciemnym Niebem

Sekcja Astronomiczna luneta heweliusza 50 metrowa luneta zawieszona na 30 m słupie. Źródło: WikipediaTym razem zaczynamy cykl zajęć poświęcony w części rocznicom urodzin wybitnych astronomów. Na początek rocznica z 28 stycznia związana z urodzinami gdańskiego astronoma Heweliusza. Na tę okazję Hewelianum w gdańsku przygotowało z tej okazji specjalne obchody, a my zapragnęliśmy wszystkim dać garść wiedzy o tym czego dokonał i jakim go dzisiaj pamiętamy. Przyszedł też czas na wstępne podsumowanie II etapu Globe at Night – naszych starań o Ciemne Niebo.



obserwatorium Heweliusza Makieta obserwatorium Heweliusza. Źródło: WikipediaJan Heweliusz był jednym z tych znamienitych kontynuatorów myśli kopernikańskiej, którzy przyczynili się do jej rozwoju a przy okazji nie dali sobie uciąć głowy ani spalić na stosie. Na tym spotkaniu mieliśmy okazję poznać wiele podstawowych wiadomości o jego życiu a przede wszystkim dokonaniach na niwie astronomii. A jest o czym pamiętać, bo do dzisiaj uchodzi za największego badacza komet w tych czasach jak również twórcę katalogów gwiazd i niezrównanych map Księżyca. Heweliusz to słynny konstruktor najdłuższej lunety. Niestety jak to bywa z manią wielkości nie za bardzo nadawała się do obserwacji. Słynne na cały świata stały się precyzyjne pomiary Heweliusza. Dokładność pomiarów przewyższała te zrobione przez Tychona Brahe. Słynny dzisiaj Halley zbadał jakość pomiarów Heweliusza i potwierdził ponad wszelka wątpliwość ich precyzję mimo, że nie wykorzystywał lunet. Jak widzimy co krok w życiu tego niezwykłego człowieka działo się coś ciekawego i niezwykłego. Warto więc choć raz w roku poświęcić chwilę na zgłębienie o nim wiedzy. Przed nami kolejni jubilaci: Galileusz i Kopernik.

globe at night Nasze dotychczasowe pomiary w Globe at NightZa nami II etap badań stanu zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem - Globe at Night. Przy okazji warto wspomnieć o przygotowywanej konferencji w Warszawie na połowę kwietnia br. traktującej o tym problemie. Być może będzie nam dane wziąć w niej udział. Póki co w dobie systematycznej niepogody udało nam się wykonać kilka pomiarów LP w różnych miejscach miasta i okolicy. Przy okazji przygotujemy akcję o poprawę stanu oświetlenia w mieście. Trzeba nam tylko przeczekać referendum, bo ludzie żyją teraz innymi sensacjami. Jak pokazuje mapa projektu w okolicy Legnicy działa prężna grupa badaczy nieba. Liczba pomiarów jest tam imponująca, ale nie ma co się dziwić, Legnica to bardzo jasne miasto. Mamy jednak nadzieję, że w dobie kryzysu coraz więcej miejscowości i miast będzie się ograniczało w wyrzucaniu pieniędzy na niepotrzebne iluminacje czy złe oświetlenia. To dobra okazja by coś w tej materii osiągnąć.

slowaKluczowe Elektryczny napęd wyciąguUdało nam się tez wyposażyć refraktor w napęd elektryczny wyciągu. To zdecydowanie poprawi technikę robienia nim zdjęć oraz precyzję ustawienia ostrości obrazu przy badaniach wizualnych. Napęd jest klasycznym rozwiązaniem SkyWatchera. Zasilany z baterii 9V. płynnie skalowanie prędkościami pracy wyciągu pozwoli na komfortowe wykonywanie tych czynności. Przydałaby się jeszcze ciemna bezchmurna noc. No ale to już tylko pobożne życzenia.

Czekamy też na pogodę 15 lutego, gdy w pobliżu Ziemi przeleci niewielka planetoida. Będzie ona tak blisko, że lornetka powinna wystarczyć do jej obserwacji, ale zmianę położenia najlepiej obserwować przy pomocy fotografii. Szczęśliwym trafem minie ona nasz glob i nie będzie grozić życiu na Ziemi. Podobnej wielkości obiekt wybił Krater Berringera w Arizonie w USA. Ten najsłynniejszy krater wystarczająco dobrze powinien działać na naszą wyobraźnie.

Na horyzoncie przygotowujemy kolejne zadanie dla naszej grupy. Przywracamy miejsce pamięci o Johannesie Keplerze. Przed nami trochę pracy nie tylko fizycznej.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,085 unikalne wizyty