Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:20:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

W olsztyńskim planetarium obchody 540. urodzin Mikołaja Kopernika

Astronomowie kopernik Mikołaj Kopernik - 540 rocznica urodzinW olsztyńskim planetarium rozpoczęły się w piątek obchody 540. urodzin Mikołaja Kopernika. Do niedzieli mieszkańcy będą mogli obejrzeć projekcje filmów o astronomie, posłuchać koncertu muzyki elektronicznej, a najmłodsi wziąć udział w zajęciach plastycznych i edukacyjnych.


Jak podkreślił prof. Stanisław Achremczyk - dyrektor Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie, choć Kopernik urodził się w Toruniu i to tam w poniedziałek 19 lutego odbędą się główne uroczystości urodzinowe, to Olsztyn i Warmia odegrały ważną rolę w życiu wielkiego astronoma.

40 lat Kopernik spędził na Warmii, zajmując się administrowaniem dóbr Kapituły Warmińskiej, prowadząc badania naukowe dotyczące m.in. ekonomii i astronomii. Na Warmii napisał swoje największe dzieła, w tym przełomowe "De revolutionibus orbium coelestium" - "O obrotach sfer niebieskich".

Badający życie astronoma dr Jerzy Sikorski zaznaczył, że to właśnie w archiwum Archidiecezji Warmińskiej znajdują się rękopisy astronoma, ale jest tam także wzmianka spisana przez biskupa warmińskiego Fabiana Luzjańskiego(1470-1523)o tym, że Kopernik pojawił się po raz pierwszy w Olsztynie 1 stycznia 1511 roku.

Tegoroczne obchody urodzin astronoma połączono z 40-leciem olsztyńskiego planetarium. Obiekt ten pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych powstał z okazji 500-lecia urodzin Kopernika i został otwarty 19 lutego 1973 roku.

Jak podkreśliła wieloletnia dyrektorka olsztyńskiej placówki Jadwiga Biała na początku lat 70. (XX wieku-PAP) długo zastanawiano się, w jaki sposób upamiętnić wielki jubileusz urodzin Kopernika. Wśród pomysłów było usypanie kopca albo postawienie pomnika, jednak - jak zaznaczyła Biała - to nieżyjący już prof. Lubomir Baran i prof. Stanisław Oszczak przekonali ówczesne władze, iż najlepszym sposobem na promowanie osoby astronoma i nauki będzie założenie planetarium.

W sobotę planetarium przygotowało zajęcia dla dzieci. Odbędą się warsztaty plastyczne, zajęcia edukacyjne m.in. gra w astronomiczne puzzle a także projekcje filmów o Koperniku. W niedzielę z koncertem muzyki elektronicznej wystąpi Józef Skrzek.

Rok 2013 w województwach warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim obchodzony jest jako Rok Kopernikański. Z tymi regionami związany był wielki astronom.

W tym roku przypadają trzy ważne rocznice związane z życiem i działalnością naukową Mikołaja Kopernika: 540. rocznica urodzin, 470. rocznica śmierci oraz 470. rocznica pierwszego wydania "De revolutionibus orbium coelestium".

Inicjatorzy Roku Kopernikańskiego zaznaczają, że podejmowane w 2013 roku działania edukacyjne i naukowe mają rozpocząć przygotowania do przypadającej za 10 lat 550. rocznicy urodzin astronoma.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, zmarł 24 maja 1543 we Fromborku - w tamtejszej katedrze odnaleziono jego szczątki, które uroczyście ponownie pochowano w 2010 roku.

PAP - Nauka w Polsce


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,497,993 unikalne wizyty