Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:32:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Ziemskie bakterie (prawie) zdolne do życia na Marsie

Nauka Mars, bakterie Niektóre bakterie żyjące na Ziemi posiadają zdolności do przetrwania w warunkach na MarsieNaukowcom udało się znaleźć bakterie zdolne do życia i rozwoju w warunkach dość (lecz nie całkowicie!) podobnych do tych, jakie występują na Marsie. Sugeruje to, że na Marsie wciąż mogą istnieć nisze, w których utrzymuje się życie.


Czy na Marsie istniało kiedyś lub do dziś istnieje życie? Na to pytanie naukowcy poszukują odpowiedzi od wielu lat. Dziś wiemy już, że w przeszłości Mars był planetą bardziej sprzyjającą do powstania i utrzymania życia, jednak na przestrzeni miliardów lat zamienił się w jałową pustynię. Czy jakiekolwiek życie, które kiedyś tam mogło powstać, mogłoby się do dziś utrzymać?

Częściowa odpowiedź może pochodzić z Ziemi. Od lat 80. XX wieku naukowcy badają organizmy zwane ekstremofilami, które zasiedlają bardzo niegościnne środowiska. W zależności od typu, ekstremofile mogą wytrzymać wysoką lub niską temperaturę, brak światła lub nadmiar promieniowania ultrafioletowego, niskie pH, brak dostępu do wody itd. W miarę postępu badań nad ekstremofilami pojawiło się pytanie o możliwość życia takich mikroorganizmów w warunkach marsjańskich.

Dotychczas znano bakterie, które były w stanie przeżyć w ciśnieniu zaledwie 25 milibarów, czyli około 2 procent normalnego ziemskiego ciśnienia na poziomie morza. Ta mała wartość jest i tak 4 razy wyższa od średniego ciśnienia marsjańskiego. W ostatnich miesiącach udało się jednak znaleźć bakterie, które potrafią wytrzymać i rozwijać się przy jeszcze niższym ciśnieniu.

Naukowcy z University of Florida zebrali próbki wiecznej zmarzliny z Syberii, z głębokości pomiędzy 12 a 21 metrami. Przez kolejne 28 dni bakterie z tej wiecznej zmarzliny były inkubowane w normalnych warunkach temperaturowych i ciśnieniowych oraz przy dostępie do odżywki. Następnie, około 10 tysięcy kolonii bakterii było inkubowanych przez 30 dni w specjalnej komorze symulującej warunki marsjańskie, przy ciśnieniu około 7 milibarów, temperaturze zera stopni Celsjusza oraz bez dostępu do tlenu.

Wyniki okazały się być zaskakujące – sześć z tych kolonii dalej się rozwijało. Po analizie genetycznej okazało się, że wszystkie bakterie, które się rozwijały, należały do szczepu bakterii Carnobacterium. Co ciekawe, te bakterie są obecne nie tylko w wiecznej zmarzlinie, są także dość typowym „zanieczyszczeniem” w mięsie.

W dodatkowych studiach ci sami naukowcy z University of Florida wykazali, że jeszcze jeden szczep bakterii, o nazwie Serratia liquefaciens, może przetrwać i rozwijać się w symulowanych warunkach marsjańskich. Bakterie Serratia liquefaciens są powszechne w wielu ekosystemach i są jednym z najczęściej spotykanych szczepów bakterii na elementach satelitów i sond kosmicznych.

Warto tu jednak zauważyć, że powyższe eksperymenty zostały wykonane w dość wilgotnej komorze, pełnej składników odżywczych. Dziś na powierzchni Czerwonej Planety nie ma takich miejsc, w których lokalnie mogą występować takie warunki. Co więcej, inne lokalne warunki (np. poziom promieniowania czy duże wahania temperatury) mogą szybko niszczyć jakiekolwiek formy życia. Jest jednak możliwe, że w pewnych niszach pod powierzchnią tej planety takie warunki występują i właśnie tam może się skrywać prawdziwe „marsjańskie życie”.

Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,804 unikalne wizyty