Konkurs A jednak się Kręci doczekał się IV edycji. Przypomnijmy, że swoją historię zaczął w 2009 roku - Międzynarodowym Roku Astronomii. Jego autorem Jest niezwykły popularyzator astronomii dr. Waldemar OgłozaMiędzynarodowy Rok Astronomii pozostawił nam nie tylko wspaniałe wspomnienia ale i takie rzeczy jak ten niezwykły konkurs. Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do stereotypowej kanwy konkursu: zadania, pytania testy. Ale nie tym razem. Czwarty rok startuje konkurs zainspirowany legendarnym powiedzeniem Galileusza: A jednak się kręci. Przed nami prawie rok wysiłku by pokazać, że astronomią można zainteresować każdego. A jak to zrobić zależy od naszej kreatywności i pomysłowości. Pod tym względem nie obowiązują tu żadne reguły.
Zapraszamy wszystkich nauczycieli i wychowawców prowadzących różnorodne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży (kółka zainteresowań, zajęcia świetlicowe itp.) do wzięcia udziału w
4 edycji konkursu „A jednak się kręci”.
Konkurs przeznaczony jest dla szkół, ośrodków wychowawczych, świetlic oraz instytucji organizujących letni wypoczynek dzieci i młodzieży. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie i przeprowadzenie cyklu zajęć o tematyce astronomicznej, tematyce związanej z badaniami kosmicznymi itp.
Nagrodą główną jest teleskop astronomiczny ufundowany przez dystrybutora sprzętu astronomicznego: firmę Astrokrak (www.astrokrak.pl). Najlepsi otrzymają także zestaw książek, map lub akcesoriów astronomicznych.
Aby wziąć udział w konkursie należy:
- przysłać ankietę zgłoszeniową na adres:
konkurs@astro.as.up.krakow.pl w formie pliku komputerowego
- do 30 września 2013 roku przysłać sprawozdanie będące podsumowaniem działalności w formie pliku komputerowego (prezentacja, plik tekstowy, film itp)
Do korespondencji można też wykorzystać adres pocztowy:
Katedra Astronomii, Uniwersytet Pedagogiczny
ul. Podchorążych 2
30-084 Kraków
z dopiskiem „konkurs astronomiczny”.
Głównym celem konkursu jest popularyzacja astronomii oraz wykorzystanie wątków astronomicznych w aktywizacji uczniów na polu nauk ścisłych i technicznych. Organizatorzy mają nadzieję, że uczestnicy będą się dzielić swoimi pomysłami dotyczącymi prowadzenia zajęć jeszcze w czasie trwania konkursu!
Nadesłane scenariusze zajęć czy sprawozdania cząstkowe będą publikowane na bieżąco na stronie internetowej konkursu: www.krakow.astronomia.pl. Zamieszczane tam będą również informacje konkursowe, materiały pomocnicze itp.
Organizatorzy zwracają się z prośbą o przekazanie informacji o konkursie wszystkim potencjalnie zainteresowanym osobom.
Pan Waldemar Ogłoza zaprasza do odkrycia Wszechświata dla siebie
Przeczytaj więcej: