Ogólnopolskie Młodzieżowa Seminarium AstronomiczneW Grudziądzu odbyły się finałowe zawody
39. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA). Zwycięzcą został
Mateusz Grala, licealista z Tczewa. O wynikach poinformowało grudziądzkie planetarium.
Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego im. prof. Roberta Głębockiego jest konkursem dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Finałowe zawody OMSA odbyły się w dniach 21-23 marca. Wcześniej odbywały się eliminacje na szczeblu wojewódzkim, w 13 województwach wybrano po dwa najlepsze referaty, które zostały zaprezentowane podczas finału.
Komisja konkursowa, w której składzie znaleźli się przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystw Miłośników Astronomii, wyłoniła 10 najlepszych referatów finału.
Zwycięzcą został Mateusz Grala z I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, który zaprezentował referat pt. „Model wybuchów supernowych na podstawie własnych obserwacji astronomicznych" . Drugie miejsce zajął Oliwier Roszak z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, temat jego wystąpienia była gromada kulista M13.
Trzecią pozycją podzieliły się aż trzy osoby: Kamila Ulatowska z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu, która opowiedziała o supernowych, Maciej Myszkiewicz z II Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach (referat pt. „Perseidy 2012) oraz Katarzyna Budzik z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie (referat pt. „Radiowe obserwacje wodoru neutralnego”).
Przyznano także nagrodę publiczności – tutaj również zwycięzcą został Mateusz Grala, a także nagrodę dla najmłodszego referującego, tę uzyskał Bartosz Dzięcioł z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie.
Seminarium OMSA organizowane jest przez Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Za finały wojewódzkie odpowiadają wojewódzkie kuratoria oświaty oraz wojewódzkie ośrodki doskonalenia nauczycieli, a merytoryczną opiekę sprawują organizacje zrzeszające astronomów zawodowych (PTA) i miłośników astronomii (PTMA).
PAP - Nauka w Polsce
Przeczytaj więcej: