Kometa C/2011 L4 PanStarrs przemieszcza się obecnie w okolicy M31Na wieczornym niebie możemy oglądać spotkanie jasnej komety C/2011 L4 (PanSTARRS) z Wielką Mgławicą w Andromedzie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) ma obecnie jasność około 2-3 magnitudo i jest widoczna na wieczornym niebie w konstelacji Andromedy. Gwiazdozbiór ten to jednocześnie miejsce, w którym świeci jeden z najciekawszych obiektów mgławicowych naszego nieba, czyli Wielka Mgławica w Andromedzie zwana też M31.
M31 to galaktyka bardzo podobna do naszej Drogi Mlecznej oddalona od nas o 2,5 miliona lat świetlnych. Jej blask wynosi 4,4 magnitudo, a to oznacza, że w dobrych warunkach jesteśmy w stanie dojrzeć ją gołym okiem. Oznacza to jednocześnie, że Mgławica Andromedy jest najdalszym obiektem we Wszechświecie, który można dojrzeć okiem nieuzbrojonym.
W ciągu najbliższego tygodnia oba wspominane ciała, czyli kometa C/2011 L4 (PanSTARRS) oraz M31, znajdą się w odległości kilku stopni od siebie, tworząc na niebie bardzo urokliwą parę. Formalnie, najbliżej siebie znajdą się w okolicach 3-5 kwietnia. W tym czasie, szeroki warkocz komety może "dotknąć" galaktyki M31.
Choć oba ciała są w zasięgu gołego oka, ze względu na niskie położenie nad horyzontem, lepiej do ich obserwacji użyć lornetki.
Obecnie Słońce zachodzi około godziny 19:15. Na obserwacje najlepiej wyjść około godziny po zachodzie Słońca, czyli po godzinie 20. Kometa i M31 powinny się wtedy znajdować niespełna 20 stopni nad północno-zachodnim horyzontem.
PAP - Nauka w Polsce