Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Widoczny spadochron MSLa na powierzchni MarsaNASA opublikowała zestaw zdjęć ukazujących spadochron wykorzystany podczas lądowania łazika Mars Science Laboratory. Na zdjęciach wykonanych pomiędzy sierpniem 2012 a styczniem 2013 widać trzepotanie spadochronu na marsjańskim wietrze.
Lądowanie łazika Mars Science Laboratory (MSL) nastąpiło szóstego sierpnia 2012 roku, o godzinie 07:17 CEST. Łazik wylądował wewnątrz marsjańskiego krateru Gale, pośrodku którego znajduje się góra Mt Sharp – cel główny misji. Proces lądowania był bardzo dynamiczny - w ciągu zaledwie siedmiu minut prędkość stopnia lądującego z ponad sześciu kilometrów na sekundę spadła do zera. Wcześniejsze lądowania łazików były wykonywane za pomocą osłony aerodynamicznej, spadochronu oraz zestawu poduszek powietrznych. W przypadku MSL nie można było zastosować poduszek powietrznych - masa łazika jest na to za duża. Inżynierowie NASA zadecydowali zatem, aby użyć unikalnej konstrukcji „sky-crane” i bardzo skomplikowanego procesu lądowania, składającego się z kilku etapów.
Jednym z etapów było lądowanie MSL na spadochronie, które rozpoczęło się na wysokości około 10 km, przy prędkości około 1,7 Mach (około 580 m/s). Do lądowania wykorzystano spadochron o średnicy 16 metrów z linkami o długości 50 metrów. Spadochron był wykorzystywany do momentu osiągnięcia wysokości około 1,1 km nad miejscem lądowania, do prędkości około 100 m/s. Wówczas spadochron został odrzucony (wraz z górną osłoną łazika) i rozpoczęło się lądowanie na silnikach rakietowych, zakończone wykorzystaniem konstrukcji „sky-crane”.
Po spełnieniu swojej roli spadochron został odrzucony i ostatecznie znalazł się około 620 metrów od miejsca lądowania łazika. Na tym skończyła się „aktywna” rola spadochronu w misji MSL i od tego czasu był jedynie obserwowany przez sondy na orbicie Czerwonej Planety. Okazało się, że w w ciągu kolejnych miesięcy marsjański wiatr trzepotał tym spadochronem, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.
Spadochron misji MSL / Credits - NASA, JPL, kosmonautanet
Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje ten spadochron po wykonaniu swojej pracy natomiast drugie zdjęcie prezentuje spadochron podczas testów na Ziemi. Największe zmiany w kształcie spadochronu zaszły pomiędzy wrześniem a listopadem zeszłego roku. Ponadto, dookoła miejsca lądowania spadochronu i górnej osłony zaobserwowano ponowne osiadanie marsjańskiego pyłu. Wreszcie, pomiędzy grudniem a styczniem spadochron zmienił nieco swoją orientację, co sugeruje zmianę kierunku przeważających wiatrów.
Warto tu dla porównania dodać, że wciąż można zaobserwować z orbity spadochron z misji Viking 1 (1976 rok). Jest więc prawdopodobne, że upłynie jeszcze wiele lat zanim spadochron misji MSL zostanie pokryty przez pyłem i przestanie być obserwowany z orbity. Przez te lata spadochron może być „wskaźnikiem” przeważających marsjańskich wiatrów dla wnętrza krateru Gale.