Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:17:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Mamy kolejny, 10 numer miesięcznika Astronomia Amatorska

Astronomia ksiązki slowaKluczowe okładkaTak jak, na zlocie w Zatomiu, zapewniał mnie redaktor naczelny miesięcznika, Piotr Brych, Astronomia Amatorska rozrosła się do 100 stron poświęconych aktualnym wydarzeniom w astronomii.


W dziale „Wieści ze świata astronomii” poczytamy miedzy innymi o Obserwacjach komety ISON która zbliża się do naszej planety. O projekcie załogowego lotu w okolice Marsa, którego inicjatorem jest Dennis Tito, pierwszy kosmiczny turysta, który w 2001 roku odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną. A także o kłopotach łazika Curiosity na Marsie.

W numerze, wspomnienie ostatniej wyprawy promu kosmicznego Columbia. W misji STS-107 zakończonej katastrofą podczas lądowania w dniu 01-02-2003r, zginęła cała siedmioosobowa załoga.

załoga, Columbii , sts 107 Załoga STS 107W artykule "Od Niedźwiedzicy do Kruka”, autor: Jan Kalwas opisuje nam wiele ciekawych obiektów zaczynając od poszczególnych gwiazd wchodzących w skład gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, poprzez galaktykę M101 czyli Wiatraczek, M51, M63 czyli Słonecznik, aż do M94. Następnie autor przechodzi do opisu Warkocza Bereniki i mnóstwa galaktyk znajdujących się w tym rejonie nieba, potem Gwiazdozbiór Panny i na koniec Kruka. To fascynująca podróż dla łowców obiektów głębokiego kosmosu.

„Chrońmy ciemne niebo w Polsce” to artykuł traktujący o zanieczyszczeniu nocnego nieba sztucznym światłem. Autor, ogólnie przybliża nam temat i obiecuje, że w kolejnym artykule z tej serii napisze o metodach przeciwdziałania zanieczyszczeniu światłem.

W artykule Łukasza Piechoty pt „Galaktyczny zawrót głowy” znajdziemy opis miejsca na niebie obfitującego w perełki Głębokiego Kosmosu jakim jest Supergromada Lokalna, zwana tez Supergromadą w Pannie. Jest to obszar nieba o średnicy 200 mln lat świetlnych i stanowi olbrzymie skupisko gromad i grup galaktyk. Do artykułu dołączono mapkę fragmentu nieba z zaznaczonymi galaktyczkami.

Z aktualnego numeru dowiemy się także jaka była aktywność Słońca w lutym tego roku.

warkocz,Bereniki,gromada,galaktyk Gromada galaktyk w Warkoczu BerenikiWiele informacji o ciekawych obiektach polecanych do obserwacji w kwietniu, uzyskamy z artykułu Piotra Guzika. Mamy tu opisane takie perełki jak galaktyka NGC 3521 w gwiazdozbiorze Lwa, NGC 4214 w Psach Gończych, NGC 4490, NGC 4361 a nawet kwazar 3C 273. Kwazary to odległe i bardzo aktywne galaktyki a właściwie ich jądra, emitują one duże ilości promieniowania w zakresie radiowym. Do artykułu dołączono mapki nieba z wybranymi obiektami. Jest to duże ułatwienie dla obserwatora. Można zabrać pismo ze sobą na obserwacje i kierując się mapkami polować na opisane obiekty.

W piśmie jak zwykle informacje o wydarzeniach w układzie Jowisza i Saturna. Informacje o ciekawych zakryciach gwiazd przez Księżyc, koniunkcjach, kwietniowych rojach meteorów, jasnych planetoidach widocznych w tym miesiącu i gwiazdach zmiennych z gwiazdą miesiąca czyli dzeta Gemini w roli głównej.

Pamiętajmy, że w 25-04-2013 mamy widoczne w Polsce półcieniowe zaćmienie Księżyca. Dosłownie przez chwilę zobaczymy zaćmienie częściowe o bardzo znikomej fazie ale może właśnie dlatego warto spróbować na nie zapolować. Poczytajmy o tym wydarzeniu w artykule na stronie 66.

Bardzo podoba mi się dział „Aktualności ze świata komet” dowiadujemy się tutaj niezbędnych informacji o kometach aktualnie dostępnych dla naszych teleskopów , lornetek a także oczu nie uzbrojonych, a i o tych które już wkrótce będziemy mogli podziwiać , jak chociażby kometa C/2012 S1 (ISON) która już na jesieni będzie ozdobą naszego nieba.

W numerze jeszcze, gwiazdozbiory kwietnia czyli Lew i Lwiątko, a także reaktywowany dział, Pytania i odpowiedzi.

Na koniec „Fastron-2 czyli tani, mobilny astro-koziołek dla każdego” opis budowy i obsługi urządzenia.

Pomimo, że sporadycznie kupuje również „Uranię PA” i „Vademecum astronomii”, dochodzę do wniosku, że to jednak „Astronomia Amatorska” stanowi dla mnie najlepsze rozwiązanie na prenumeratę jednego pisma o tematyce astro. Pozdrawiam i zachęcam do lektury.

Mariusz Rudziński
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,193 unikalne wizyty