Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:41:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

OTW ... w Zielonej Górze.

Astronomia konkursyGra słów, bo OTW to skrót od Ogólnej Teorii Względności, ale także skrót największego konkursu astronomicznego w całym województwie - Odkryjmy Tajemnice Wszechświata. Zamierzone czy nie, konkurs jest i ...

konkurs,OTW,IA UZ Finał Konkursu 2013Czy w taki dzień można zaspać? Można. Jak pracuje się nad materiałami do 3 w nocy, to nie trudno o takie zdarzenia. Ale udało się i bez spóźnienia ruszyliśmy o 8:30 w kierunku Zielonej Góry na Botaniczną 54, gdzie miał odbyć się finał konkursu "Odkryjmy Tajemnice Wszechświata" oraz konkurs wiedzy astronomicznej (z zadaniami) pod nazwą Kasjopea.


Pół roku pracy za nami. Przeszło osiem zadań projektowych, a wszystko po to by powstał jako całość projekt Światłem Malowane. Czemu ma on służyć? Ostatnio za prawą Uranii i Astronomii Amatorskiej fotografia nieba stała się niezwykle popularna. W zasadzie każdy miłośnik astronomii już na samym początku zaznacza, że chce ją praktykować. Kupno sprzętu to już nie problem, no chyba że pieniędzy, a dokładnie ich braku. Ale wiedza potrzebna do zajęcia się nią, to już zupełnie inna sprawa. Nie do kupienia. Trzeba swoje odpracować.

konkurs,OTW,IA UZ Prezentacja naszego projektu Światłem MalowaneFotografia to najważniejsze narzędzie badawcze astronomii. Jako jedyna nauka nie może ona dotykać swoich obiektów badań wprost. Musi polegać na obserwacji, a ludzkie oko jest zawodne i niedoskonałe. Konia z rzędem temu, kto w polskiej literaturze czy opracowaniach WWW znajdzie polski tekst o tej dziedzinie wiedzy. Więc musieliśmy zrobić to sami.

Ale jak astronomia wykorzystuje fotografię do badań? Tego też dowiedzieliśmy się i nauczyliśmy wszystkich w grupie jak to robić. Oprócz fotometrii aperturowej jest jeszcze sama obserwacja zdjęć. Jest tez druga strona tego medalu. Piękno kosmosu. To też sposób na jego badanie. Jest to jednak niezwykle szerokie zagadnienie. Odczuliśmy to na własnej skórze. Wyniki konkursu pokazują jednak, że udało się. Jak każda dziedzina wiedzy wymaga dużego poświęcenia, zaangażowania i odporności na trudy i błędy z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Jeśli podejdziemy do tych spraw z pozytywnym nastawieniem, to zadowolenia czeka nas sporo.

konkurs,OTW,IA UZ Odbieramy nagrodę za pierwsze miejsceZ efektami takiej pracy trafiliśmy na konkurs. Michał przedstawił projekt. I jak to określiła komisja wygraliśmy bezkonkurencyjnie. Przy tej okazji zdobyliśmy kolejne znajomości, chęć współpracy z nami oraz nagrody. Mamy cichą nadzieję, że z czasem przyniesie to efekt w postaci kompleksowego miejsca na dalsza pracę pod gwieździstym niebem.

Do zawodów z wiedzy astronomicznej w tym rozwiązywania zadań astrofizycznych stanął Karol w konkursie Kasjopea. Jako najmłodszy z całej grupy i jedyny gimnazjalista zdobył III miejsce. Co z naszym drużynowym I miejscem jest najlepsza nagrodą dla uczestników.

Poziom konkursu rośnie z roku na rok. Trzecia edycja pokazała, że mamy zdolną młodzież. Chce ona pracować i wszystkiego czego potrzebuje to skuteczne narzędzia pracy. Instytut Astronomii jest bardzo pozytywnie nastawiony do propozycji edukacji młodzieży w ramach pozaszkolnych zajęć. Efekty tego to wysokiej jakość projekty o badania zmienności gwiazd, czy kraterów na Księżycu. Potencjał takich tematów dostrzegają młodzi adepci sztuki badania kosmosu. Mamy nadzieję, że będą oni nie tyko przyszłymi studentami kierunku astronomicznego, ale również staną się chlubą naszego kraju rozwijając wiedzę naukową człowieka i zdobywając światowe uznanie. Przynależność do ESA i w przyszłości do ESO stwarza potrzebne warunki. A na początek powstaną sieci obserwatoriów astronomicznych, to da im potrzebną atrakcyjność samodzielnego zdobywania wiedzy z astronomii.

konkurs,OTW,IA UZ Karol odbiera nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie Kasjopea - jako jedyny gimnazjalistaNa zwycięzców czekał nagrody ufundowane przez Planetę Oczu. Teleskopy, lornetki, zestawy multimedialne i filmy stanowią wspaniałe zakończenie trudów konkursów. Bez takiej zaangażowanej instytucji nie byłoby tak wspaniałej oprawy tego wydarzenia. Może w przyszłości będzie o to łatwiej, ale jak na razie nic na to nie wskazuje. Składamy wielkie podziękowanie Panu Karolowi Szuszkiewiczowi za wspieranie rozwoju astronomii w naszym regionie. Łącząc je z zaangażowaniem Instytutu Astronomii możemy osiągnąć pozytywne efekty popularyzacji astronomicznej, pomimo usunięcia jej z programów nauczania wszystkich etapów kształcenia młodzieży.

Galeria z konkursu



Przed nami kolejne zadania i w przyszłym roku kolejne, mamy nadzieję, spotkanie.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,396 unikalne wizyty