Finał konkursu ASTROBOTJuż wiemy kto poleci do NASA!
Space Team wygrywa konkurs ASTROBOT
Znamy już pięcioosobową drużynę, która wygrała konkurs astronautyczno -robotyczny Astrobot. Zwycięzcy polecą w nagrodę do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral. Finał I edycji konkursu odbył się w niedzielę 21 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Konkurs składał się z dwóch części. Przy I etapie jury czekało na uczniowskie eseje – projekty kosmicznej misji badawczej. Trzeba było opisać cele misji i sposób ich realizacji. W dość krótkim czasie zebrano bardzo dużo interesujących zgłoszeń. Prace oceniało grono ekspertów z różnych dziedzin.
Autorzy 30 najlepszych projektów zostali zaproszeni na serię warsztatów do Warszawy.
W piątek 19 kwietnia, trzydniowe spotkania zainaugurował wykład dr. Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Astrofizyk, popularyzator nauki opowiadał o czasie w kulturze i fizyce. Całą sobotę uczniowie spędzili w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Spotkali się tam z Wojciechem Głażewskim, twórcą łazika Magma 2. Dwa lata temu, właśnie ten robot z Politechniki Białostockiej wygrał prestiżowe zawody University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.
finał AstrobotWiększą część piątkowych i sobotnich zajęć stanowiły warsztaty psychologiczne poświęcone pracy w grupie. W ich trakcie uczestnicy podzielili się na 6 pięcioosobowych drużyn. Następnie już drużynowo przystąpili do niedzielnego turnieju robotycznego w Centrum Nauki Kopernik.
Uczniowie budowali i programowali roboty, które w efekcie musiały samodzielnie wykonać zadania konkursowe – przejazd w labiryncie, znajdowanie i transportowanie piłeczek do bazy. Zadania miały przypominać realne problemy, z jakimi mierzą się inżynierowie projektujący badawcze misje kosmiczne. Uczestnicy zwiedzali także wystawy CNK. Wielogodzinna rywalizacja przyniosła oczekiwane efekty. Gimnazjaliści oprócz dobrej zabawy, wiele się nauczyli i to zarówno od siebie nawzajem jak i od prowadzących zajęcia.
Wieczorem, po finałowych próbach, jury ogłosiło zwycięzców. Najlepiej z zadaniami poradził sobie robot zespołu „Space Team”. Zwycięska piątka pojedzie za miesiąc zwiedzać amerykański kosmodrom, a także spotka się ze studentami z całego świata, którzy również budują roboty badawcze.
Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy w laboratorium robotycznym CNK chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy dzieci i młodzież nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też – do autentycznej pracy badawczej – mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.
O tym, że nasi uczniowie mogą robić wartościowe „dorosłe” badania przekonujemy się od lat, śledząc kolejne sukcesy Polaków w Konkursie Prac Młodych Naukowców UE – dodaje Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Już za rok kolejna edycja konkursu - zapowiadają organizatorzy.
Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl
Mars Society Polska (www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).
Przeczytaj więcej: