Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 20:33:54

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Pięciu gimnazjalistów poleci na Przylądek Canaveral

Astronautyka ASTROBOT Finał konkursu ASTROBOTJuż wiemy kto poleci do NASA!
Space Team wygrywa konkurs ASTROBOT


Znamy już pięcioosobową drużynę, która wygrała konkurs astronautyczno -robotyczny Astrobot. Zwycięzcy polecą w nagrodę do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral. Finał I edycji konkursu odbył się w niedzielę 21 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.


Konkurs składał się z dwóch części. Przy I etapie jury czekało na uczniowskie eseje – projekty kosmicznej misji badawczej. Trzeba było opisać cele misji i sposób ich realizacji. W dość krótkim czasie zebrano bardzo dużo interesujących zgłoszeń. Prace oceniało grono ekspertów z różnych dziedzin.

Autorzy 30 najlepszych projektów zostali zaproszeni na serię warsztatów do Warszawy.
W piątek 19 kwietnia, trzydniowe spotkania zainaugurował wykład dr. Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Astrofizyk, popularyzator nauki opowiadał o czasie w kulturze i fizyce. Całą sobotę uczniowie spędzili w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Spotkali się tam z Wojciechem Głażewskim, twórcą łazika Magma 2. Dwa lata temu, właśnie ten robot z Politechniki Białostockiej wygrał prestiżowe zawody University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

ASTROBOT finał AstrobotWiększą część piątkowych i sobotnich zajęć stanowiły warsztaty psychologiczne poświęcone pracy w grupie. W ich trakcie uczestnicy podzielili się na 6 pięcioosobowych drużyn. Następnie już drużynowo przystąpili do niedzielnego turnieju robotycznego w Centrum Nauki Kopernik.

Uczniowie budowali i programowali roboty, które w efekcie musiały samodzielnie wykonać zadania konkursowe – przejazd w labiryncie, znajdowanie i transportowanie piłeczek do bazy. Zadania miały przypominać realne problemy, z jakimi mierzą się inżynierowie projektujący badawcze misje kosmiczne. Uczestnicy zwiedzali także wystawy CNK. Wielogodzinna rywalizacja przyniosła oczekiwane efekty. Gimnazjaliści oprócz dobrej zabawy, wiele się nauczyli i to zarówno od siebie nawzajem jak i od prowadzących zajęcia.

Wieczorem, po finałowych próbach, jury ogłosiło zwycięzców. Najlepiej z zadaniami poradził sobie robot zespołu „Space Team”. Zwycięska piątka pojedzie za miesiąc zwiedzać amerykański kosmodrom, a także spotka się ze studentami z całego świata, którzy również budują roboty badawcze.

Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy w laboratorium robotycznym CNK chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy dzieci i młodzież nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też – do autentycznej pracy badawczej – mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.

O tym, że nasi uczniowie mogą robić wartościowe „dorosłe” badania przekonujemy się od lat, śledząc kolejne sukcesy Polaków w Konkursie Prac Młodych Naukowców UE – dodaje Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Już za rok kolejna edycja konkursu - zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl

Mars Society Polska (www.marssociety.pl) jest stowarzyszeniem zarejestrowanym w 1999 roku, oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Głównym celem jest promowanie idei eksploracji i badań kosmosu, a w szczególności Marsa. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, Buzz Aldrin), naukowców, filmowców (np. James Cameron), pisarzy (Kim Stanley Robinson), entuzjastów – wszystkich, którzy dzielą wizję obecności człowieka na Marsie.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) to stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów, pracujące od 30 lat z utalentowanymi uczniami. Uczeni z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem uczestniczą w pracach Funduszu jako wolontariusze. Organizacja prowadzi obozy naukowe, warsztaty, indywidualne staże badawcze, spotkania, koncerty i wystawy dla zdolnej młodzieży z całej Polski. Od 1995 roku jest także krajowym organizatorem prestiżowego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).



Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,496,273 unikalne wizyty