Orion, M42, RGB, powstałe z materiałów Microobserwatory na zajęciach Sekcji w dniu 27 kwietnia 2013r. Dzięki Karolowi i AnnieCzyli spotkanie członków sekcji astronomicznej
W piątek spotkaliśmy się na zaćmieniu Księżyca. Niektórzy z nas obserwowali go ze swojego miejsca zamieszkania, dzięki temu teraz mogli podzielić się wrażeniami. Ale ostatnio czas nam się dziwienie kurczy. To chyba z tej OTW Einsteina przez co głowa ma inny czas niż nogi i następuję ich rozsynchronizowanie. Może teraz nie nadążają za sobą … czy jak.
Na konkursie Michał dobrze zaprezentował nasza pracę dzięki temu tylko zyskała na swojej atrakcyjności dla Jury. Nagroda dołączyła do kolekcji teleskopów i jak niektórzy żartują zaczniemy może sami z nich fundować nagrody? Ale tak serio, to nie nagrody są tu najważniejsze ale sukcesy jakie przychodzi nam osiągnąć. Konkursy te są dość szczególne, bo najczęściej przychodzi uczestnikom wykazywać się wiedzą lub umiejętnościami na samym konkursie. Tak miał ostatnio Karol na Kasjopei. A w tych z naszym udziałem liczy się praca w całokształcie, na długim dystansie. No i co najwyższe liczy się praca zespołowa.
Ania dzięki Karolowi poznała pierwsze tajniki tworzenia zdjęć obiektów kosmicznych tu powstał Saturn z materiału filmowego z przed kilku nocyTak było i tym razem. Karol uczył Anię przetwarzania obrazów astronomicznym w tym oprogramowania
Microobserwatory oraz RegiStax. Tak powstały obrazy Saturna oraz M42. Projekt NASA jest o tyle ciekawy, że nie musisz mieć własnego teleskopu z kamerą by wykonać zdjęcie obiektu kosmicznego. Trzeba tylko zdecydować się na to jaki obiekt ma być fotografowany oraz w jakich warunkach. Nim jednak do tego dojdzie trzeba zaprogramować zrobotyzowany teleskop. Po przyjściu materiału zdjęciowego na naszą pocztę elektroniczną trzeba zająć się jego zawartością. W naszym przypadku miało powstać zdjęcie kolorowe mgławicy i w zależności od ustawień plików wejściowych efekt był różny – widać było różne obszary mgławicy. Jak się okazuje nie dla wszystkich obsługa suwaczków jest wystarczająco intuicyjna.
Stefan z nagrodą od Delta Optical Polska oraz Sekcja z nagrodami z naszych konkurów w tym z konkursu Odkryjmy Tajemnice Wszechświata (OTW)- jak widać trochę teleskopów się nazbierałoNa sobotnim spotkaniu myliśmy dość szczególną okazję, bo
Delta Optical Polska ufundowała nagrodę dla naszego słuchacza za wielkie zaangażowanie w pracę na rzecz popularyzacji astronomii w naszym mieście i nie tylko u nas oraz wielką pasję jaka zarażą młodszych uczestników zajęć. W piątek kurier przywiózł lornetkę z Delty i mogliśmy ją wręczyć naszemu Panu Stefanowi. Mamy nadzieję, że będzie mu ona służyła dobrze i tak jak jego stara towarzyszka, nowa lornetka zawsze będzie nam z nim towarzyszyła na zajęciach pod gwieździstym niebem.
Równolegle powstaje nasz niezwykły projekt oparty na konstrukcji kopuły Fullera. Żmudny to projekt, bo elementy konstrukcyjne musimy wykonać sami. I tak na każdych zajęciach powstaje ich kilkanaście, a docelowo potrzebujemy ich prawie dwieście. Każdy przykłada się do tego projektu odrobiną swoje pracy. Elementy musza być wykonane solidnie i dokładnie, bo od tego zależy działanie całej konstrukcji i urządzenia na nim opartego. Efekty będą widoczne za … długi czas.
Logo tegorocznych pokazów naukowych na MajówcePrzed nami majówka z SONDĄ. Mityczny wręcz program, któremu nasze pokazy nigdy nie dorównają. Mamy jednak za cel upamiętnienie twórców programu i ich głównych prowadzących – Kurka i Kamińskiego. Minęły długie lata od ich śmierci a do dzisiaj nie powstał jego następca. Kiedy dzisiaj spoglądamy na te archiwalne już nagrania programu nie można się oprzeć jego urokowi. Może nie wszyscy są w stanie docenić ten kunszt i finezję pracy tego zespołu. Dla wielu to symbol komunizmu. Dla żyjących wtedy Polaków był to symbol światowej technologii i nauki. Jak się okazuje tak wysoki poziom zachował do dzisiaj. Wiele pokazywanych tam przewidywań sprawdziło się doskonale. Ale drugich takich dwóch już się nie pojawiło.
SONDA zaczyna się w sobotę 4 maja o godzinie 13:00. Na naszym stałym miejscu na podzamczu Żagańskiego Pałacu Książęcego zapraszamy wszystkich na garść doświadczeń z energią.
Przeczytaj więcej: