Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Przyjaciel kosmicznych eksperymentówCzy w kosmosie można płakać? Na to pytanie odpowiedział kanadyjski astronauta Chris Hadfield, aktualnie przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Kanadyjski astronauta Chris Hadfield jest dowódcą obecnej, 35. Ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Chris Hadfield dość często uczestniczy także w filmach przedstawiających codzienne życie na pokładzie ISS oraz w wywiadach z różnymi osobami na Ziemi. Przykładowo, na początku lutego Chris Hadfield rozmawiał z Williamem Shatner'em, kanadyjskim aktorem z serialu „Star Trek” z lat 60. XX wieku.
Kilka dni temu Chris Hadfield zaprezentował odpowiedź na pytanie, czy w kosmosie, w warunkach mikrograwitacji, jest możliwe płakanie. Poniższe nagranie prezentuje odpowiedź na to pytanie
Nagranie pokazuje, że problemem jest brak normalnej grawitacji, co zmienia ruch kropelek wody/łez. Wypada zatem życzyć Chrisowi Hadfield'owi pracy na ISS bez wzruszeń.
Kosmonauta.net