Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:22:54

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kosmos Tajemnice Wszechświata juz 69

Astronomia ksiązki KTW, 69 Okładka 69 numeru Kosmosu TWNiezwykła seria czasopisma o kosmosie regularnie rozwija skrzydła i zdobywa coraz większa publiczność. Wszystko za sprawą niezwykłej konwencji i bardzo solidnego opracowania wszystkich materiałów. Czyta się jednym tchem a dzięki wydawcy powstaje w ten sposób niezwykła biblioteka wiedzy o współczesnych osiągnięciach astronomii, astronautyki i kosmologii.



Od dłuższego czasu nie pisaliśmy o tej serii choć samo pismo ukazywało się z niezwykłą regularnością. Strata z naszej strony bo za każdy numerem jest o czym pisać i czym zachęcać do lektury. Wspomnieć tylko, że autorami tekstów są wspaniali polscy naukowcy a mimo to teksty są bardzo przystępne i rzeczowo napisane.

Do końca serii Encyklopedii już blisko. Czy w to miejsce pojawi się kontynuacji, a może coś zupełnie nowego? Nie wiemy. Ta całkiem solidna biblioteka wiedzy to wspaniała lektura na nasza kapryśna pogodę i brak możliwości nocnych eskapad pod niebo. Wspaniałe kompendium wiedzy w numerze 69 przedstawia zupełnie nowe klasy supernowych. Pani Ewa Zegler-Poleska wskazuje na problem z jakim przyjdzie się zmierzyć laureatom ostatniego Nobla z fizyki, których wieloletnia praca oparta była na jednym z typów supernowych – supernowe 1a.

Czy ktoś słyszał o projekcie Araucaria? Powinni wszyscy słyszeć, a jak nie to jest ku temu okazja za sprawą Pana Macieja Bilickiego, który przybliża ten projekt oraz niezwykłe osiągnięcie jakie przychodzi nam za jego sprawą. Świece standardowe i wyznaczanie kosmologicznych odległości spędza astronom sen z oczy od samego początku. Tu po latach pracy udało się wyznaczyć niezwykle dokładnie odległość do Wielkiego Obłoku Magellana – LMC. Jak niezwykła była to praca i jak wiele udało się ustalić przy tzw. Okazji dowiemy się z artykułu.

Pani Ewa znowu przypomni nam, że Wszechświat wypełniony jest katastrofami. Czy mają one wpływ na życie na Ziemi? Zapewne, ale jaki to wpływ? Czasem katastrofalny, a czasem niewielki.

X kojarzy nam się z nieznanym. A konstruktorom z eksperymentalnymi konstrukcjami niezwykłych samolotów kosmicznych. Andrzej Kotarba zmieni nasza niewiedze o iksie w prawdziwa przygodę z niezwykłymi projektami kosmicznych samolotów, których większość nigdy nie ujrzy światła dziennego realizacji. Cóż z tego wynika? Wiedza. Niezwykła wiedza niemożliwa do zdobycia w inny sposób.

Po ostatnim odkryciu największego polskiego meteorytu Krzysztof Kida przedstawia nam Polskie Deszcze Meteorytów. A trochę tego było, choć po wielu ślad trudny jest do znalezienia. Dowiemy się o historii i współczesności takich deszczy jak Pułtusk, Białystok czy Łowicz.

A na zakończenie Kamil Złoczewski ciekawe zakątki nieba w Skorpionie i Wadze. Nadchodzi bowiem okazja do ich obserwacji i penetrowania wcale nie łatwych terenów nieba. Wyzwanie dla wytrwałych i ciekawych tego co dojrzeć można w tych rejonach nieboskłonu. Zachęcamy do lektury po której warto udać się w teren, tym bardziej, że pogoda dopisuje.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,380 unikalne wizyty