Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 22-2-2025 23:58:24

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kepleriada 2013

Sekcja Astronomiczna Kepleriada 2013 Kepleriada 2013W roku 1628 do Żagania przybył wielki astronom i matematyk, Johannes Kepler. Mieszkał w naszym mieście niedługo, bo zaledwie dwa lata. Znalazł tu schronienie przez prześladowaniami religijnymi w Europie. Stąd wyruszył w ostatnia swoja podróż, którą zakończyła się jego śmiercią. Od tamtych czasów mieszkańcy tego miasta oddają mu wielki szacunek i część. Są niezwykle dumni, że zaszczycił ich swoją osobą.


My, współcześni mieszkańcy Żagania będąc naśladowcami tego wybitnego człowieka każdego roku pragniemy uczcić jego pamięć niezwykłą uroczystością jaką jest Kepleriada. Członkowie Sekcji Astronomicznej w ramach tej imprezy organizują pod auspicjami Centrum Kultury Rajd Śladami Keplera. Do realizacji tegorocznej imprezy poświęconej temu niezwykłemu spotkaniu z nauką przyłączyło się tradycyjnie Gimnazjum nr 2 oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie. Swoim zaangażowaniem wsparli nasze działania liczni popularyzatorzy myśli Keplera i jego pamięci. Znajdziemy ich na licznych fotografiach dokumentujących tą niezwykłą imprezę.

Tegoroczna Kepleriada była niezwykła również z innego powodu. Jej finansowanie zostało zasilone z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki temu mogła ona nabrać nowego wymiaru organizacyjnego. Do udziału zaproszeni została młodzież z Saksonii. A na każdego uczestnika czekały liczne atrakcje edukacyjne i naukowe. Z tego spotkania każdemu oprócz wspomnień zostaną liczne pamiątki i wartościowe nie tylko materialnie nagrody i gadżety.

Kepleriada 2013 Rozwiązywanie zadańRajd jak co roku rozpoczął się o godzinie 9:00 15 maja 2013 roku. Jako pierwsi na trasę wyruszyli przedstawiciele szkoły podstawowej numer 1 w Żaganiu. Trasa Rajdu Śladami Keplera przebiega kilkukilometrowym szlakiem oznaczonym specjalnymi tablicami pamiątkowymi związanymi z Keplerem. Wskazują one miejsca szczególnie związane z jego osobą. Poczynając od ulicy jego nazwiska a na replice Bramy Szpitalnej, gdzie pracowała i mieszkał z rodziną sam Johannes.

Trasa jest podzielona na sześć etapów. a na każdym etapie są zadania do zrealizowania dla każdego zespołu. Zadaniami są pytania mniej i bardziej specjalistyczne, związane z astronomią, matematyką, fizyką i historią związaną z Keplerem. Są tam zadania matematyczne, logiczne i praktyczne. Trzeba wyznaczyć kierunek północy za pomocą Wielkiego Wozu i gwiazdy Polarnej. Na uczestników czekają puzzle z obrazów niezwykłych obiektów kosmicznych. Trzeba się tu wykazać wiedzą jakiej nie zdobędzie się w ławce szkolnej. I choć w zespołach uczestniczą nauczyciele szkolni, na co dzień uczący młodzież wielu ważnych i istotnych rzeczy, to tutaj na trasie wszyscy stają się równi. Praktyka corocznych spotkań pokazuje, że mieszkańcy Żagania to niezwykli ludzie i zasługują na miano następców naszego wybitnego patrona. Swoją wiedzą i wytrwałością w jej zdobywaniu zaświadczają o wysokiej wartości każdego z nich dla współczesnego świata.

Kepleriada 2013 Warsztaty SłonecznePrzebycie trasy Rajdu to dopiero początek przygody jaka czekała tego dnia na wszystkich uczestników. Astronomowie z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie przygotowali pokaz w mobilnym planetarium astronomicznym oraz dwa cykle warsztatów astronomicznych – słoneczne i meteorytowe. Pod sztucznym niebem czekała nas przygoda podróży w różne niezwykłe miejsca astronomii za sprawą nowoczesnej technologii. Młodzi ludzie przyzwyczajeni są do tej współczesnej formy 3D, starsi tęsknili za magią gwieździstego nieba pod sztucznym nieboskłonem. Z nadwyżką nagrodzeni zostaliśmy przy stanowisku ze słonecznymi teleskopami. Wspaniała pogoda przyciągnęła wielu postronnych widzów, dla których była to jedyna okazja spotkać się z taką wiedzą o naszej codziennej gwieździe – Słońcu. W pięknej sali Żagańskiego Pałacu czekała na nas kolejna atrakcja w postaci skarbów z kosmosu – meteorytów. Odwiedziła nas wielka i piękna Baszkówka oraz niezwykłe okazy meteorytów kamiennych i żelaznych. Wspaniała prelekcja astronoma dopełniła całości dając nam nowe niezwykłe doznania ze spotkania z astronomią. Mogliśmy dotknąć kamieni sprzed 4,5 mld lat, które przybyły do nas z najdalszych zakątków Układu Słonecznego. Emocje zapierały wielu osobom dech, a piękna i ogromna Baszkówka miała okazję znaleźć się, jak najmilszy kociak, na wielu rękach miłośników kosmosu.

Kepleriada 2013 Stanowiska naukoweUczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowali wspaniałe pokazy naukowe. Była z nami fizyka, matematyka, biologii i chemia, a nie zabrakło tez osoby Keplera i wydanej niedawno książki poświęconej pracom o nim samym. Niezwykłe eksperymenty przyciągała jak zwykle nie tylko widzów. Wiele z nich można była samem przeprowadzić pod okiem specjalistów w białych fartuchach.

Czas szybko leciał i nadeszła godzina rozdania nagród. Tego dnia w Żaganiu odbywał się równolegle konkurs astronomiczno-matematyczno-fizyczny. Jego laureaci również w tym miejscu spotkali się z nami by odebrać należne im laury za zwycięstwa. Było nam niezmiernie miło, gdy wręczane nagrody rozświetlały uśmiechami twarze naszych przyjaciół. Każdy z nich wielkim zaangażowaniem zapracował na te nagrody. Niech one zachęcą wszystkich do udziału w naszej imprezie w roku następnym.

W ramach tego zakończenia oficjalnego Sekcja Astronomiczna otrzymała niezwykłą pamiątkę. Nasz lokalny artysta-rzeźbiarz przekazał nam płaskorzeźbę przedstawiająca Johannesa Keplera. Ten niezwykły prezent od Pana Kupczyka znajdzie swoje zaszczytne miejsce w naszej sali, gdzie powstaje kącik pamięci naszego astronoma.

Kepleriada 2013 Ognisko astronomicznePiękna pogoda tego pozwoliła nam na zakończenie zorganizować ognisko. To już taka nasza tradycja. Od 19:00 na terenie przyszłego Obserwatorium Astrobaza Kepler 1 z pomocą pobliskiego Muzeum Obozów Jenieckich mogliśmy się spotkać by porozmawiać o astronomii i wszystkim innym, piec ulubiona kiełbaskę na ognisku i poobserwować dostępne nam czeluści kosmosu. Komarów bliskie zero pozwoliło na spotkanie do późnych godzin nocnych. Nikomu nie chciało się odchodzić, bo niebo pełne gwiazd przyciąga nas dziwną magią swojego blasku. Znalazły się wyścigi na pierwsza gwiazdkę i polowania na Saturna.

Przed nami lato i wakacje. A w jego czasie więcej możliwości na spotkania z gwiazdami. Czas szybko minie i za rok spotkamy się ponownie w tym samym miejscu i z tego samego powodu. Zdobędziemy nowe doświadczenia i będziemy wiedzieć jeszcze więcej … nie tylko o kosmosie.



Plakat IV Rajdu - 2013




Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,646 unikalne wizyty