Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Uderzenie meteorytu w KsiężycSiedemnastego marca w Księżyc uderzył mały meteoryt. Uderzenie mogło być widoczne gołym okiem. Księżyc prezentuje dużą ilość śladów po uderzeniach meteorytów. Przez miliardy lat, różne ciała – zarówno planetoidy, jak i komety (a od kilku dekad i przedmioty wykonane przez człowieka) uderzają w Srebrny Glob, pozostawiając po sobie kratery.
Od czasu do czasu obserwuje się uderzenia małych obiektów w Księżyc – głównie podczas przelotu przez rój meteorów. Siedemnastego marca tego roku doszło do najsilniejszego z dotychczas zarejestrowanych uderzeń w Srebrny Glob. Obiekt wielkości „małego głazu” uderzył w obszar Księżyca zwany „Morzem Deszczów”. Masę tego obiektu ocenia się na około 40 kilogramów a średnicę na 30-40 cm. Uderzenie było tak silne, że można by je zaobserwować gołym okiem z Ziemi.
Poniższe nagranie prezentuje dostępne informacje na temat uderzenia. Nagranie zostało sporządzone przez NASA.
Mały meteoryt uderza w Księżyc / Credits – NASA
Prawdopodobnie już niebawem dojdzie do próby sfotografowania rejonu uderzenia przez sondę Lunar Recoinassance Orbiter (LRO). Krater może mieć nawet 20 metrów średnicy.
Kosmonauta.net