Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 03:35:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogodasat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Obóz Astronomiczny ESO także dla polskich uczniów

esoEuropejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przygotowuje we Włoszech obóz astronomiczny dla młodzieży w wieku 16-18 lat. Na polskich uczniów czekają trzy sponsorowane miejsca. Jedno ze stypendiów ufundowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, a partnerem konkursu jest czasopismo "Urania - Postępy Astronomii".


Obóz "ESO Astronomy Camp 2013" odbędzie się w okresie od 26 do 31 grudnia 2013 r. w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech (w Alpach, niedaleko granicy ze Szwajcarią). Jego językiem będzie angielski. W ramach zajęć podczas obozu poruszone zostaną zagadnienia widocznego i niewidocznego Wszechświata, będzie okazja do ćwiczeń praktycznych oraz nocnych obserwacji za pomocą teleskopów i instrumentów obserwatorium. Zaplanowano także inne aktywności, takie jak sporty zimowe i wycieczki, tak aby obóz był interesującym doświadczeniem dla uczestników. ESO będzie odpowiedzialne za program naukowy obozu i wspólnie z pozostałymi partnerami przeprowadzi wykłady i dostarczy materiały.

Maksymalnie zostanie przyjętych 55 uczniów z różnych krajów. Kryterium wiekowe to 16-18 lat (roczniki 1995, 1996 i 1997). Część miejsc będzie sponsorowana przez ESO i partnerów obozu z poszczególnych krajów. W przypadku Polski są to trzy sponsorowane miejsca. Jedno ze stypendiów sfinansowało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Aplikować o nie można w ramach konkursu, którego partnerem jest "Urania - Postępy Astronomii". Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej PTA. Termin zgłoszeń mija 15 października 2013 r.

"PTA uważa, że polska młodzież powinna mieć szanse udziału w międzynarodowych przedsięwzięciach. W szczególności, PTA wiąże nadzieje na dalszy rozwój astronomii w Polsce poprzez przystąpienie do struktur organizacyjnych ESO, co otwiera możliwości korzystania z bogatego i wciąż rozwijającego się instrumentarium, możliwości jeszcze lepszej współpracy międzynarodowej, a także karier młodych ludzi w strukturach europejskich. Udział polskiego ucznia w konkursie ESO, dofinansowany przez PTA, jest drobnym krokiem w tym kierunku." powiedziała prof. Bożena Czerny, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Dodatkowe dwa miejsca ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na terenie którego działa rozległa sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych Astro-Baza. Miejsca te przeznaczone będą dla uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Dokładne informacje o tym regionalnym konkursie zostaną podane w terminie późniejszym na stronie internetowej urzędu.

"Jeżeli któryś z pozostałych urzędów marszałkowskich chciałby wesprzeć udział ucznia ze swojego województwa, to jeszcze jest taka możliwość" tłumaczy Krzysztof Czart, koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO na Polskę.

Źródło: ESO / PTA / UraniaPrzeczytaj więcej:


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,240,251 unikalne wizyty